KOŚCIÓŁ NIEPOKALANEGO POCZĘCIA NMP | Urząd Miasta Dzierżoniów

KOŚCIÓŁ NIEPOKALANEGO POCZĘCIA NMP

KOŚCIÓŁ NIEPOKALANEGO POCZĘCIA NMP

KOŚCIÓŁ NIEPOKALANEGO POCZĘCIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY - wzniesiony zapewne w XIV w. przez zakon augustianów-eremitów. Zbudowany z łamanego kamienia (gnejs sowiogórski) i cegły w stylu gotyckim. We wnętrzu na uwagę zasługuje barokowa empora oraz niepolichromowana ambona z wizerunkiem czterech ewangelistów na koszu i Chrystusem Pasterzem na baldachimie.

W obecnym kształcie jest to gotycka oskarpowana bryła o rzucie wydłużonego prostokąta z wielobocznym, niewyodrębnionym z całości prezbiterium. Kościół przykrywa dwuspadowy dach ze strychowymi okienkami, pozostałością z przebudowy z 1717 r.

Początkowo świątynia była kościołem przyklasztornym zakonu augustianów, którzy opuszczając miasto sprzedali go w 1525 r. Funkcjonował pod wezwaniem św. Marka Ewangelisty (niektóre źródła podają wezwanie św. Piotra i Pawła). W 1713 r. kościół przejęła parafia św. Jerzego. Klasztor wielokrotnie zmieniał swoją funkcję. Był m.in. magazynem, warsztatem rzemieślniczym, wozownią miejscowego garnizonu i remizą strażacką.

Od niedawna w budynku znajduje się siedziba Caritasu. W 1965 r. kościół został wpisany do rejestru zabytków. Obecnie jest miejscem wieczystej adoracji Przenajświętszego Sakramentu.