Centrum Informacji Turystycznej | Urząd Miasta Dzierżoniów

Centrum Informacji Turystycznej

Szukasz mapy Dzierżoniowa lub okolic, informacji na temat szlaków turystycznych lub wydawnictw związanych z miastem czy regionem? To właśnie tutaj powinieneś skierować swe pierwsze kroki.

W Centrum Informacji Turystycznej w Dzierżoniowie znajdziesz m.in. mapy, widokówki, foldery, publikacje o mieście i Górach Sowich, gadżety oraz monety okolicznościowe związane z Dzierżoniowem. CIT informuje turystów i mieszkańców o aktualnych ofertach, atrakcjach turystycznych, cyklicznych imprezach odbywających się na naszym terenie. Każdy zainteresowany uzyska tu informacje na temat aktualnej bazy noclegowej i gastronomicznej w powiecie dzierżoniowskim.

Stąd także można się dostać na ratuszową wieżę, którą można odwiedzić bezpłatnie, i do Mennicy Miejskiej, w której własnoręcznie można wybić pamiątkowe monety.

Centrum Informacji Turystycznej mieści się pod adresem Rynek 1 (za żelazną bramą). Jego obsługą zajmuje się Muzeum Miejskie Dzierżoniowa.


Centrum Informacji Turystycznej jest czynne:

 • Styczeń – 10.00-14.00 ze względów organizacyjnych – wejście o pełnej godzinie, tylko dla grup zorganizowanych, po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej (od poniedziałku do piątku). Ostatnie wejście o godz. 13.00
 • Luty – 10.00-14.00 – po zgłoszeniu telefonicznym
 • Marzec – 10.00-14.00 – po zgłoszeniu telefonicznym (31 marca – zamknięte)
 • Kwiecień – 10:00-15:00 – wejście o pełnej godzinie (ostatnie wejście o godz. 14.00)
 • Maj – 10:00-15:00
 • Czerwiec – 10:00-16:00
 • Lipiec – 10:00-16:00
 • Sierpień – 10:00-16:00
 • Wrzesień – 10:00-15:00
 • Październik – 10:00-14:00
 • Listopad – 10:00-14:00
 • Grudzień – 10:00-14:00

Wieża ratuszowa udostępniana jest od wtorku do niedzieli. Zgłoszenia telefoniczne: tel. 74 64 64 661 wew. 21 lub tel. 512 306 196 (Muzeum Miejskie Dzierżoniowa). Kontakt mailowy: wiezaatmmdz [dot] pl. Podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych wieża ratuszowa będzie zamknięta.

Regulamin korzystania z wieży widokowej

 1. Taras widokowy wieży ratuszowej znajduje się na wysokości 47 metrów.
 2. Wejście na wieżę odbywa się na własną odpowiedzialność.
 3. Wieża ratuszowa objęta jest monitoringiem wizyjnym.
 4. Jednorazowo na wieży mogą przebywać minimalnie 2 osoby, a maksymalnie 15 osób zwiedzających, w czasie nie dłuższym niż 20 min.
 5. Dzieci i młodzież do 16 roku życia mogą wejść na wieżę wyłącznie pod opieką dorosłych.
 6. Na terenie wieży obowiązuje bezwzględny zakaz spożywania napojów alkoholowych i innych środków odurzających oraz wyrobów tytoniowych.
 7. Wszystkie osoby, a w szczególności osoby starsze oraz mające problemy zdrowotne, korzystające z wieży, powinny zachować szczególną ostrożność.
 8. Niewskazane jest wchodzenie na wieżę osobom cierpiącym na lęk wysokości, z wadami serca, dysfunkcjami narządów ruchu lub innymi schorzeniami, które mogą być przyczyną wypadku.
 9. Zwiedzający powinni posiadać odpowiednie obuwie umożliwiające bezpieczne wejście jak i zejście z wieży.
 10. Wieża nie będzie dostępna dla zwiedzających w czasie gęstej mgły lub innych czynników ograniczających widoczność, podczas opadów deszczu, śniegu, gołoledzi lub bezpośrednio po ich ustaniu, podczas burzy i silnych wiatrów.
 11. Podczas zwiedzania wieży zabrania się biegania po schodach, zrzucania z wieży wszelkich przedmiotów, wspinania na barierkę tarasu, wspinania po elewacji wieży, hałasowania i niszczenia sprzętu, nanoszenia napisów na elementach konstrukcji wieży, używania otwartego ognia.
 12. Ostatnie wejście na wieżę ratuszową następuje 30 min. przed jej zamknięciem.
 13. Osoby nie przestrzegające niniejszego regulaminu podlegają karze w trybie postępowania karno-administracyjnego.
 14. Za wyrządzone szkody pełną odpowiedzialność ponosi osoba, która tę szkodę wyrządziła, a w przypadku osoby niepełnoletniej jej opiekunowie.
 15. Urząd Miasta w Dzierżoniowie nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie wypadki i zdarzenia spowodowane nie przestrzeganiem regulaminu korzystania z wieży i ogólnych zasad bezpieczeństwa.
 16. Dokładne daty otwarcia i zamknięcia obiektu dla zwiedzających w danym roku kalendarzowym są zamieszczane i aktualizowane na stronie www.dzierzoniow.pl.