Centrum Informacji Turystycznej
Szukasz mapy Dzierżoniowa lub okolic, informacji na temat szlaków turystycznych lub wydawnictw związanych z miastem czy regionem? To właśnie tam powinieneś skierować swe pierwsze kroki.
W Centrum Informacji Turystycznej w Dzierżoniowie znajdziesz m.in. mapy, widokówki, foldery, publikacje o mieście i Górach Sowich, gadżety oraz monety okolicznościowe związane z Dzierżoniowem. CIT informuje turystów i mieszkańców miasta o aktualnych ofertach, atrakcjach turystycznych, cyklicznych imprezach odbywających się na naszym terenie. Każdy zainteresowany uzyska tu informacje na temat aktualnej bazy noclegowej i gastronomicznej w powiecie dzierżoniowskim.
Stąd także można się dostać na ratuszową wieżę, którą można odwiedzić bezpłatnie, i do Mennicy Miejskiej, gdzie własnoręcznie można wybić pamiątkowe monety.
Rynek 1 (za żelazną bramą), CIT tel. 512 306 196, e-mail: cit [dot] tmd [dot] dzierzoniowgmail [dot] com
(lub Biuro Komunikacji Społecznej i Promocji 74 645 08 18, e-mail: promocjaum [dot] dzierzoniow [dot] pl)
Trwają prace konserwacyjne realizowane na patio prowadzącym na wieżę ratusza, do mennicy i na taras widokowy. Do połowy października nie będzie możliwe wejście na wieżę, a w przyszłym tygodniu będzie nieczynny również punkt informacji turystycznej.
Prace remontowe potrwają do 15 października 2023 r. i do tego czasu wejście na Wieżę będzie niemożliwe. Dodatkowo w dniach 21-24 września całkowicie nieczynne będzie Centrum Informacji Turystycznej. Po materiały promocyjne, gadżety miejskie, widokówki zapraszamy niezmiennie od poniedziałku do piątku w godzinach pracy urzędu do Biura Komunikacji Społecznej i Promocji.
Punkt czynny jest:
- w kwietniu, maju i wrześniu od wtorku do niedzieli od 10.00 do 15.00
- w czerwcu, lipcu, sierpniu od wtorku do niedzieli od 10.00 do 16.00
- w styczniu, lutym, marcu, październiku, listopadzie i grudniu od wtorku do niedzieli od 10.00 do 14.00
- w poniedziałki punkt jest nieczynny
Na wieży od południowej strony (poniżej tarczy zegarowej) znajduje się kopia zaginionej w latach 80. postaci z bębenkiem, upamiętniająca legendarnego dobosza ratującego miasto z opresji podczas oblężenia przez wojska szwedzkie. Wchodząc na więżę można obejrzeć galerię historycznych fotografii miasta. Przez cały rok z galerii wieży można podziwiać panoramę Kotliny Dzierżoniowskiej, także przez lunetę widokową. Stwarza ona możliwość oglądania okolicy Dzierżoniowa z 25-krotnym zbliżeniem. Wejścia na wieżę są bezpłatne. Wchodząc po schodach podziwiać można płótna ze starymi fotografiami i widokówkami miasta, głównie z okresu przedwojennego.
Regulamin korzystania z wieży widokowej (PDF 177 KB)
|
Przy starym mechanizmie zamontowano panel, dzięki któremu można poznać ciekawą historię zegara dzierżoniowskiego, wybierając jeden z czterech języków (polski, angielski, niemiecki lub czeski). Mechanizm zegara na wieży w Dzierżoniowie wyprodukowano i zamontowano w 1882 r. Od tego czasu był on wielokrotnie przebudowywany i modernizowany. W sumie pracował ponad 100 lat. |
W dolnej części wieży dzierżoniowskiego Ratusza znajduje się warsztat menniczy, który jest rekonstrukcją XIV-wiecznej Mennicy Miejskiej. Samodzielnie można tam wybić niezapomnianą pamiątkę - kopię halerza z 1352 roku z inicjałami MCR (Moneta Civitas Rychbach) na awersie i dolnośląskim orłem na rewersie. Przywilej bicia takiej monety nadał mieszczanom ówczesnego Rychbachu książę piastowski Bolko II. W mennicy bije się także inne monety. Wstęp do mennicy jest darmowy. Koszt wybicia monety: 1,29 zł. Wejście do mennicy prowadzi przez Centrum Informacji Turystycznej. |
PDF ( 608 KB) |