KAMIENICA JÓZEFA KELLNERA | Urząd Miasta Dzierżoniów

KAMIENICA JÓZEFA KELLNERA

KAMIENICA JÓZEFA KELLNERA

KAMIENICA JÓZEFA KELLNERA - wyróżnia się szczególną klasą artystyczną. Starszy dom stojący w tym miejscu pochodził z epoki średniowiecza (piwnica) i renesansu. Budynek za pokaźną sumę nabył na początku XIX wieku kupiec Joseph/Jozef/  Taddeus Melchior Kellner, który chciał urządzić w nim rodzinną siedzibę.

Koszt przebudowy zrealizowanej w latach 1801-1802, był na owe czasy ogromny – wynosił 20 tysięcy talarów. Powstała kamienica nie miała jednak sobie równych pośród innych budowli miejskich. Fasada prezentuje formy śląskiego klasycyzmu.

Kondygnację parteru ożywiają płytkie arkady i masywne pilastry, które wzmacniają solidny gzyms. Nad nim wznoszą się wysokie, biegnące przez dwie kolejne kondygnacje pilastry o jońskich głowicach.

W trakcie ostatniego remontu odtworzono napis, dodając datę ukończenia pierwotnej budowy. Ostatnia kondygnacja zwieńczona jest żelazną balustradą, w którą wkomponowana była litera „K”. W 1813 r. kamienicę odwiedził car Aleksander I. Obecnie mieści się w niej redakcja „Tygodnika Dzierżoniowskiego”.