Raport 2023 - samorząd | Urząd Miasta Dzierżoniów

Raport 2023 - samorząd

Panorama miasta z lotu ptaka, w tle zadrzewione góry

Do zadań samorządu należą wszystkie sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym, niezastrzeżone ustawami na rzecz innych podmiotów. Rada miejska jest organem stanowiącym lokalne prawo w formie uchwał i kontrolującym działalność burmistrza. Burmistrz wykonuje uchwały rady, wydaje zarządzenia, które składają się na szeroko pojęte prawo lokalne Dzierżoniowa i zadania określone w ustawie o samorządzie gminnym. Zadaniem burmistrza jest również przedkładanie radzie miejskiej sprawozdania z pracy w okresie między planowanymi sesjami i kwartalnych sprawozdań z realizacji uchwał.

Burmistrz Dzierżoniowa

Do zakresu zadań burmistrza należy:

  • kierowanie bieżącymi sprawami gminy i reprezentowanie jej na zewnątrz,
  • wykonywanie uprawnień zwierzchnika służbowego w stosunku do pracowników urzędu i kierowników jednostek organizacyjnych,
  • koordynowanie działalności komórek i jednostek organizacyjnych oraz organizowanie ich współpracy,
  • rozstrzyganie sporów pomiędzy poszczególnymi komórkami i jednostkami organizacyjnymi, w szczególności dotyczącymi podziału zadań,
  • udzielanie odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych, przyjmowanie ustnych oświadczeń woli spadkodawcy,
  • upoważnianie Zastępców Burmistrza i pracowników urzędu do wydawania w jego imieniu decyzji administracyjnych w indywidualnych sprawach z zakresu administracji publicznej,
  • zatwierdzanie zakresów czynności i odpowiedzialności pracowników urzędu oraz prowadzenie oceny kadry kierowniczej urzędu,
  • udzielanie pełnomocnictw procesowych, wydawanie zarządzeń dotyczących przepisów porządkowych w sprawach związanych z bezpośrednim zagrożeniem bezpieczeństwa publicznego, które podlegają zatwierdzeniu przez radę na najbliższym posiedzeniu,
  • składanie oświadczeń woli w sprawach związanych z bieżącym funkcjonowaniem miasta i udzielanie upoważnień w tym zakresie,
  • składanie sprawozdań z wykonywania uchwał Rady, koordynowanie spraw dotyczących gospodarki finansowej miasta,
  • formułowanie i realizacja polityki i strategii miasta, monitorowanie usług świadczonych przez urząd, określanie standardów jakości usług świadczonych przez Urząd,
  • nadzór i realizacja celów dotyczących BHP,
  • wykonywanie innych zadań zastrzeżonych dla Burmistrza przez przepisy prawa, regulamin oraz uchwały Rady.
Dodatkowe, istotne działania burmistrza

Jedna z najważniejszych aktywności burmistrza w 2023 roku, oprócz codziennego zarządzania, to starania o dodatkowe pieniądze z Unii Europejskiej dla Dzierżoniowa i naszej części województwa. Efekt - zagwarantowane już 500 milionów złotych (w tym 43 mln dla samego Dzierżoniowa), które trafią do samorządów ziemi dzierżoniowskiej, kłodzkiej i ząbkowickiej. Ich przedstawiciele wybrali burmistrza Dariusza Kucharskiego na lidera Zintegrowane Inwestycje Terytorialnych Południowego Obszaru Funkcjonalnego naszego województwa.

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (tzw. ZIT) to forma współpracy samorządów współfinansowana ze środków Funduszy Europejskich. Dzięki niej samorządy w porozumieniu z samorządem województwa mogą skuteczniej i efektywniej realizować swoje przedsięwzięcia oraz wypracowywać nowe formy współpracy.

Starania o to, by do naszej części województwa trafiły dodatkowe pieniądze, poza trybem konkursowym, przyniosły wymierny i wielomilionowy efekt. Bardzo dziękuję wszystkim samorządowcom za wspólną pracę i dziękuję za zaufanie i powierzenie naszemu miastu roli lidera tego przedsięwzięcia. Każdy z nas walczył o jak największe środki dla „swoich” samorządów, wspólnie walczyliśmy o silne samorządy tej części Województwa Dolnośląskiego - mówił podpisując porozumienie Dariusz Kucharski, burmistrz Dzierżoniowa.

Finałem wielomiesięcznej pracy i starań było podpisanie na początku 2024 roku porozumienia pomiędzy samorządami lokalnymi i samorządem wojewódzkim. Określa ono zasady, na jakich realizowane będą projekty strategiczne w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Południowego Obszaru Funkcjonalnego. Zagwarantowane już pieniądze zostaną przeznaczone na poprawę jakości życia mieszkańców i obejmą działania m.in. z zakresu transformacji środowiskowej, w tym termomodernizacji, rozwoju odnawialnych źródeł energii oraz tworzeniu przestrzeni dla aktywności fizycznej oraz aktywizacji i integracji społecznej.

 

Rada miejska

Jest, zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, organem stanowiącym i kontrolnym. Kadencja Rady Miejskiej Dzierżoniowa VIII kadencji rozpoczęła się w listopadzie 2018 r. Kadencja, która miała trwać 5 lat upływa w 30 kwietnia 2024 r. (została przedłużona na podstawie ustawy z 29 września 2022 r. o przedłużeniu kadencji organów jednostek samorządu terytorialnego).

Skład Rady Miejskiej Dzierżoniowa VIII kadencji

21 radnych na wspólnym zdjęciu w dużej sali
Dzierżoniowscy radni VIII kadencji.

Działalność Rady Miejskiej

Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym z dnia 8 marca 1990 r. do zakresu działania gminy należą wszystkie sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym, niezastrzeżone ustawami na rzecz innych podmiotów.

Określone zadania wykonują organy gminy:

  • Rada Miejska Dzierżoniowa (organ stanowiący),
  • burmistrz Dzierżoniowa (organ wykonawczy, który wykonuje uchwały rady i zadania określone przepisami prawa).

Rada Miejska podejmuje uchwały, burmistrz wydaje zarządzenia, które składają się na szeroko pojęte prawo lokalne Dzierżoniowa. Zgodnie z § 14 ust. 1 Statutu Miasta Dzierżoniowa, przyjętego Uchwałą Nr XII/106/19 Rady Miejskiej Dzierżoniowa z dnia 28 października 2019 r. w sprawie Statutu Miasta Dzierżoniowa, burmistrz przedkłada radzie sprawozdania z pracy w okresie między planowanymi sesjami, a po zakończeniu kwartału - z wykonania uchwał.  Sprawozdania publikowane są w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta w Dzierżoniowie w zakładce „Sprawozdania i kontrole”.

Sesje Rady Miejskiej

W 2023 r. Rada Miejska Dzierżoniowa obradowała na 12 sesjach. Obrady transmitowane są na żywo w internecie. Można je oglądać, tak jak późniejsze nagrania z sesji, na stronie internetowej miasta www.dzierzoniow.pl lub w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta (zakładka „Rada Miejska”, podzakładka „Transmisje i nagrania sesji”).

Rada Miejska podjęła 104 uchwały, z czego 89 zostało przygotowanych przez burmistrza. Poniżej przedstawia liczba podjętych uchwał z podziałem na główne obszary:

  • ochrona środowiska i usługi komunalne (10),
  • oświata, wychowanie i pomoc społeczna (25).
  • strategia Rozwoju Miasta (2),
  • finanse (40),
  • zagospodarowanie przestrzenne i gospodarka mieniem komunalnym (14),
  • uchwały związane z działalnością Rady Miejskiej (5),
  • ochrona środowiska i usługi komunalne (10),
  • oświata, wychowanie i pomoc społeczna (25),
  • inne (8).

Radni złożyli 15 interpelacji i zapytań oraz wniosków, które zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym opublikowano wraz z odpowiedziami burmistrza w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta (zakładka „Rada Miejska”, podzakładka „Interpelacje i zapytania”).

Nadanie tytułu Zasłużonego dla Dzierżoniowa

Kapituła Medalu Rady Miejskiej Dzierżoniowa w 2023 r. uhonorowała Medalem za Zasługi dla Dzierżoniowa:

  • Andrzeja Wiczkowskiego (radnego III, IV i VII kadencji, przewodniczącego RM w latach 2010–2014, wiceprzewodniczącego w latach 2024 – 2018);
  • Ryszarda Krzemińskiego (wieloletniego spikera imprez sportowych i Dzierżoniowskich Prezentacji);
  • Ryszarda Krzyśkowa (przedsiębiorcę, zaangażowanego w rozwój gospodarczy miasta sponsora instytucji i wydarzeń sportowych) sylwetki wszystkich Zasłużonych dla Dzierżoniowa.

Cztery osoby stojące w holu, za nimi pozłacane tabliczki z imionami i nazwiskami osób zasłużonych

Fot. Do grona odznaczonych Medalem za Zasługi dla Dzierżoniowa dołączyli na sesji Rady Miejskiej, która odbyła się 29 maja, Andrzej Wiczkowski, Ryszard Krzemiński i Ryszard Krzyśków. W ten sposób w holu dzierżoniowskiego ratusza została odsłonięta 98., 99. i 100. tabliczka z nazwiskami osób zasłużonych dla miasta

Grupowe zdjęcie przy mównicy w sali obrad Rady Miejskiej

Fot. Andrzej Wiczkowski z Medalem za Zasługi dla Dzierżoniowa

Siedem osób na wspólnym zdjęciu, jedna trzyma medal oprawiony w ramkę

Fot. Ryszard Krzemiński z Medalem za Zasługi dla Dzierżoniowa

Wnętrze dużej sali i kilkuosobowa grupa

Fot. Ryszard Krzyśków z Medalem za Zasługi dla Dzierżoniowa

Urząd miasta

Urząd jest jednostką budżetową powołaną do wykonywania zadań publicznych o znaczeniu lokalnym. Realizuje zadania własne, wynikające z ustaw i uchwał rady, zadania zlecone z zakresu administracji rządowej oraz przyjęte na podstawie porozumień zawartych z organami administracji rządowej lub jednostkami samorządu terytorialnego.

W Urzędzie Miasta w Dzierżoniowie funkcjonuje 26 komórek organizacyjnych. Liczba ta obejmuje: wydziały, biura i zespoły pracownicze. Łącznie w urzędzie na dzień 31.12.2023 r. zatrudnionych było 112 osób.

Informacje o bieżących działaniach samorządu można znaleźć na stronie internetowej www.dzierzoniow.pl, w biuletynie „Goniec Dzierżoniowski” oraz w najpopularniejszych mediach społecznościowych.

Terenowy Punkt Paszportowy

W Biurze Obsługi Klienta dzierżoniowskiego urzędu w październiku 2022 r. został otwarty, na podstawie porozumienia z wojewodą, Terenowy Punkt Paszportowy. W 2023 r. obsłużył on łącznie 15 544 klientów, przyjął 8.550 wniosków i wydał 8.576 dokumentów.

Wszystkie aktualne informacje dotyczące funkcjonowania Terenowego Punktu Paszportowego, wraz z godzinami obsługi, niezbędnymi dokumentami oraz opłatami dostępne są na stronie internetowej www.dzierzoniow.pl oraz w bip.um.dzierzoniow.pl w zakładce „Terenowy Punkt Paszportowy”.

Wizytę można umówić wyłącznie poprzez rejestrację na stronie internetowej. Każda rejestracja dotyczy konkretnej, indywidualnej osoby.

Biuro, pani wręcza panu nowy paszport

Fot. Terenowy Punkt Paszportowy funkcjonuje w dzierżoniowskim urzędzie od października 2022 r.