MUZEUM MIEJSKIE | Urząd Miasta Dzierżoniów

MUZEUM MIEJSKIE

MUZEUM MIEJSKIE

MUZEUM MIEJSKIE DZIERZONIOWA – miejski pałacyk wzniesiony w 1897 r. dla Hermanna Cohna, współzałożyciela firmy Cohn Gebrüder – jednej z pierwszych tkalni mechanicznych w Dzierżoniowie. Obiekt reprezentuje typ willi podmiejskiej, rozplanowanej w otoczeniu zieleni, łączącej stylistyczne cechy neoromanizmu, neorenesansu i neobaroku w powiązaniu z elementami architektury regionalnej. Eklektyczna budowla przyciąga wzrok przechodniów ceglastą czerwienią elewacji, wzbogaconą piaskowcowym detalem oraz drewnem belek ryglowych konstrukcji w szczycie oraz zwieńczeniu wieży. Godne uwagi są również wnętrza budynku: okazała klatka schodowa z ogromnym witrażem, oryginalne boazerie i piękne stropy. Zachowane elementy wnętrz, dzięki przeprowadzanym zabiegom konserwatorskim, stopniowo powracają do dawnej świetności.

Po II wojnie światowej mieściła się tu między innymi: siedziba Hufca ZHP, Ognisko Kształcenia Artystycznego i Towarzystwo Miłośników Dzierżoniowa. W budynku przeprowadzonych zostało wiele prac remontowych i adaptacyjnych, które miały na celu przystosowanie dostępnych pomieszczeń do celów muzealnych.

Od 1 maja 2011 roku funkcjonuje to Muzeum Miejskie Dzierżoniowa, które sięga do tradycji placówki o podobnym charakterze, powstałej jeszcze w latach międzywojennych.