Rok przeciw przemocy – podsumowanie projektu
Wzrost świadomości mieszkańców i stuprocentowy wzrost zgłaszanych przez nich zagrożeń i przejawów przemocy to jeden z najważniejszych efektów rocznego programu „Siec pomocy – rodzina bez przemocy” realizowanego w Dzierżoniowie.
Projekt był realizowany przez cały 2023 rok. Działania warte ponad 380 tysięcy złotych zostały w całości sfinansowane z funduszy norweskich i środków krajowych.
W sumie w warsztatach, m.in. budowania pozytywnych relacji w rodzinie i kontrolowania emocji, spotkaniach dla rodziców, zajęciach z animatorami, zajęciach sportowych, budujących kompetencje społeczne i emocjonalne u dzieci, spotkaniach warsztatowych dla rodziców i dzieci oraz wyjazdach integracyjnych wzięło udział kilkuset mieszkańców Dzierżoniowa.
Do ponad 4000 osób do tylu osób dotarliśmy bezpośrednio z informacjami o projekcie, rozdając ulotki i poradniki dla rodziców podczas spotkań w szkołach, na piknikach i festynach.
To także szeroka kampania informacyjna i promocyjna – konferencje, debaty, kilkadziesiąt banerów, bilbordów i citylightów w Dzierżoniowie, wyprodukowanie przez młodzież filmów o przemocy oraz działania w mediach i social mediach dające w sumie łączny zasięg ponad
100 tysięcy odbiorców.
W wyniku przeprowadzonej kampanii informacyjnej wzrosła świadomość społeczna na temat zagrożeń i przejawów przemocy. Efektem jest dwukrotny wzrost liczby zgłoszeń od mieszkańców. W roku 2022 było to 71 zgłoszeń, a w bieżącym roku 2023 jest to 140.
Projekt zakładał, że w 2023 roku zostanie założonych 110 tzw. Niebieskich Kart. W efekcie dużej liczby zgłoszeń niebieskich kart założono do tej pory 129.
Chcemy dokładnie zmierzyć efekty projektu takie jak dotarcie informacji, zapamiętane hasła, skuteczność mechanizmów przeciwdziałania przemocy. Dlatego wciąż trwa ankietowanie mieszkańców. Badanie ankietowe zostało opracowane i wykorzystywane będzie przez Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości oraz Uniwersytetu w Stavanger.