Rozbudowa oczyszczalni ścieków
Rozbudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków w Dzierżoniowie przy
ul. Brzegowej
30 września 2005 roku podpisano umowę z Wojewodą Dolnośląskim na dofinansowanie projektu „Rozbudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków w Dzierżoniowie przy ul. Brzegowej” w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (Priorytet 1 „Rozbudowa i modernizacja infrastruktury służącej wzmacnianiu konkurencyjności regionów”, Działanie 2 „Infrastruktura ochrony środowiska”). Wniosek o dofinansowanie został złożony w lipcu 2004 roku.
Wartość inwestycji szacowana jest na kwotę 11 mln PLN.
Uzyskano dofinansowanie w wysokości 50% kosztów kwalifikowanych, co stanowi kwotę 5,4 mln PLN.
Realizacja tego zadania planowana jest na lata 2006-2007.
Wykonanie tej inwestycji pozwoli zwiększyć przepustowość oczyszczalni do 7,5 tys. m3/d oraz zapewnić oczyszczanie ścieków zgodnie z wymogami przepisów prawa dotyczącymi parametrów fizyko-chemicznych. Przewiduje również budowę instalacji do pozyskiwania biogazu i wykorzystanie go do celów wytwarzania energii na potrzeby oczyszczalni, co w znacznym stopniu pozwoli obniżyć koszty funkcjonowania.
31.03.2006 r.
Rozpoczyna się realizacja inwestycji
Burmistrz Marek Piorun w imieniu Gminy Miejskiej Dzierżoniów w dniu 17 marca 2006 r. podpisał umowę z Przedsiębiorstwem Usługowo – Produkcyjnym SANBUD Edward Rataj z Kalisza na wykonanie rozbudowy i modernizacji oczyszczalni ścieków w Dzierżoniowie przy ulicy Brzegowej. Wykonawca został wyłoniony zgodnie z ustawą "Prawo zamówień publicznych".
Wartość inwestycji po przetargu kształtuje się na poziomie 13,9 mln PLN.
Ustalany jest szczegółowy harmonogram robót z Wykonawcą Robót. Przekazanie placu budowy nastąpi w dniu 22 marca 2006 r.
W ramach współfinansowania przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (ZPORR) zrefundowane zostanie 5,4 mln PLN.
Celem modernizacji i rozbudowy oczyszczalni ścieków jest: kompleksowe rozwiązanie gospodarki ściekowej i osadowej, eliminacja zanieczyszczeń odprowadzanych do rzeki Pilawy, ochrona wód gruntowych, zwiększenie przepustowości oczyszczalni do 7, 5 tys m3/dobę.
20.06.2006 r.
Obecnie wykonywana jest komora fermentacyjna, w której z osadów ściekowych wytwarzany będzie metan. Zostanie on użyty do ogrzewania części technologicznej i socjalnej oczyszczalni oraz do wytworzenia energii elektrycznej na potrzeby własne oczyszczalni. Komora pochłonie ok. 70 ton stali i 840 m3 betonu. Modernizowany jest także blok biologiczny, w którym redukowane będą związki węgla, azotu i fosforu do stopnia wymaganego aktualnymi przepisami. Roboty ziemne wykonywane są do 5 m poniżej poziomu terenu przy intensywnym napływie wody zaskórnej. Blok biologiczny pochłonie ok. 123 tony stali i 1070 m3 betonu.
25.08.2006 r.
W wyniku prawie rocznych starań Gmina Miejska Dzierżoniów w dniu 22 sierpnia 2006 roku podpisała umowy finansowe z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu przewidujące współfinansowanie realizacji projektu modernizacji oczyszczalni. Przyznają one dotację w wysokości 3 476 000 PLN i pożyczkę preferencyjną w tej samej wysokości. Środki te będą wykorzystane w okresie dwóch lat: 2006-2007.
Przyznanie dofinansowania realizacji przedmiotowego projektu przez Fundusz zmniejszy zaangażowanie środków własnych Gminy Miejskiej Dzierżoniów, co pozwoli na zmniejszenie z tego tytułu wielkości zadłużenia budżetu miasta w kolejnych latach.
5.10.2006 r.
Realizacja projektu przebiega zgodnie z harmonogramem. Roboty budowlane związane z wykonaniem komory fermentacyjnej i bloku biologicznego dobiegają końca. Jeszcze w tym roku wykonawca przystąpi do robót związanych z wykonaniem instalacji technicznych oraz zakupem i montażem urządzeń do tych obiektów. Wykonano także część robót modernizacyjnych komór nitryfikacyjnych.
30.11.2007 r.
Dynamicznie rozwijająca się w ostatnich latach gospodarka, wzrost liczby zakładów przemysłowych i nie zawsze towarzysząca im infrastruktura związana z ochroną środowiska - zjawiska te dotyczą przeważającej większości miast naszego kraju.
Dzierżoniów, miasto malowniczo położone u podnóża Gór Sowich, w związku z rozwojem strefy przemysłowej , również stanęło przed problemami związanymi z możliwą degradacją środowiska. Szczególne znaczenie dla miasta miało rozwiązanie problemu gospodarki ściekowej.
Istniejąca stara oczyszczalnia nie była przygotowana na przerób ścieków w większej ilości i różnorodności. Aby zapobiec możliwej degradacji ekologicznej, podjęto działania zmierzające do rozbudowy i modernizacji istniejącej oczyszczalni.
Przygotowano projekt o nazwie „Rozbudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków w Dzierżoniowie przy ul. Brzegowej”, który dotyczył przebudowy istniejącej oczyszczalni ścieków i dobudowie III - stopnia oczyszczania ścieków.
Aby uzyskać pomoc finansową z Unii Europejskiej, w lipcu 2004 r. złożono wniosek o dofinansowanie realizacji projektu. Po prawie rocznych przygotowaniach,
30 września 2005 r. Gmina Miejska Dzierżoniów podpisała umowę z Wojewodą Dolnośląskim na dofinansowanie projektu w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego ZPORR. Szacowana wartość inwestycji we wniosku aplikacyjnym wynosiła 10 851 976,80 PLN, z czego uzyskano dofinansowanie w wysokości aż 50% kosztów kwalifikowanych, co stanowi 5 377 188,40 PLN. Realizację zadania zaplanowano na lata 2006 – 2007.
Głównym założeniem było zwiększenie przepustowości oczyszczalni do 7,5 tys. m3/d oraz zapewnienie odpowiednich, zgodnych z przepisami, parametrów fizyko-chemicznych oczyszczonych ścieków. Przewidziano również budowę nowoczesnej instalacji do pozyskiwania i wykorzystywania biogazu na potrzeby energetyczne oczyszczalni.
Mając przygotowane zaplecze finansowe, rozpoczęto procedury przetargowe. W wyniku rozstrzygnięć przetargów na Roboty i Inżyniera Kontraktu okazało się, że całkowita wartość projektu zwiększyła się z planowanej kwoty 10 851 976,80 PLN do 13 797 631,25 PLN. Konsekwencją tego było podpisanie aneksu z Instytucją Pośredniczącą, zwiększającego wartość projektu do rzeczywistej tj. 13 895 231,25 zł, przy utrzymanym na poprzednim poziomie dofinansowaniu ze środków EFRR.
Plac budowy przekazano Wykonawcy Robót: PUP SANBUD - E. Rataj na przełomie marca i kwietnia 2007. Roboty rozpoczęto od wyburzenia i rozbiórki istniejących obiektów, likwidacji złóż biologicznych i części poletek osadowych. Prace modernizacyjne objęły: blok biologiczny, komory nitryfikacji, denitryfikacji, defosfatacji, pompownie, stację dmuchaw i wymiennikownię. Wybudowano nowe obiekty: Wydzieloną Komorę Fermentacyjną Zamkniętą, dyspozytornię, kotłownię, agregatorownię, a także magazyn polielektrolitu. Równolegle do powadzonych prac budowlanych ułożono sieci międzyobiektowe.
W miarę postępu prac, kolejne obiekty wyposażono w urządzenia technologiczne, uruchomiono aparaturę kontrolno pomiarową, oraz podłączono wizualizację oczyszczalni na panelu kontrolnym w dyspozytorni.
Badania potwierdzające odpowiednie parametry ścieków oczyszczonych - zgodność pracy oczyszczalni z wymogami norm europejskich i polskich oraz z założeniami projektowymi, przeprowadziło Laboratorium Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska we Wrocławiu, delegatura w Wałbrzychu.
Przedmiotem badania był ściek surowy i oczyszczony. Określono takie parametry jak odczyn pH = 7,3, CHZT = 23 mg O2/l; azot ogólny= 11,2 mg N/l, fosfor ogólny= 0,92 mg P/l oraz 5 mg/l zawiesiny ogólnej.
Trwająca dwa lata inwestycja zakończyła się sukcesem zarówno na części ściekowej jak i osadowej. Zakładane cele zostały osiągnięte.
Zgodnie z założeniami, modernizacja części biologicznej oczyszczalni przystosowała obiekt do przyjęcia ścieków w ilości 7500 m3 /d i oczyszczenia ich do parametrów zgodnych z aktualnymi wymogami. Rozbudowa części osadowej pozwoliła na odzysk gazu i utworzenie bloku energetycznego z wykorzystaniem gazu fermentacyjnego, który zostanie przeznaczony na potrzeby własne oczyszczalni.
Realizacja zadania „Rozbudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków w Dzierżoniowie przy ul. Brzegowej” jest przykładem sprawnej współpracy z Unią Europejską. Identyfikacja celu oraz konsekwentne i poprawne wdrażanie projektu, pozwoliło na efektywne wykorzystanie pozyskanych środków i skuteczniejszą ochronę środowiska, a więc poprawę jakości życia mieszkańców Dzierżoniowa i okolic.