Poetycki początek lata – nie na murach, lecz w „Zbyszku” | Urząd Miasta Dzierżoniów

Poetycki początek lata – nie na murach, lecz w „Zbyszku”

Informacje zawarte w tekście i dwa zdjęcia artystów
Koncert
Wydarzenie
Data
Miejsce
Kinoteatr "Zbyszek"
Bilet
10 zł

„Poezja na murach” to koncert wyjątkowy, który już od ponad 20 lat zwiastuje w Dzierżoniowie nadejście najcieplejszej pory roku. W oczekiwaniu na koniec przebudowy dzierżoniowskich plant, gdzie impreza tradycyjnie gości, w tym roku zapraszamy 25 czerwca na 19.00 do „Zbyszka”.

Podczas tej edycji na scenie Kinoteatru wystąpią: Łukasz Jemioła, Robert Kasprzycki i Limboski. Bilety kosztują 10 zł.
W poprzednich edycjach mieliśmy okazje posłuchać m.in. takich artystów, jak Anna Szałapak, Mariusz Lubomski, Beata Rybotycka, Stare Dobre Małżeństwo, Stanisław Soyka, Grzegorz Turnau, Czerwony Tulipan, Szymon Zychowicz i wielu innych.

W tym roku apetyt na poezje śpiewaną rozbudzać w widzach będzie na początek lukasz Jemioła, wokalista, songster, specjalizujący się w piosenkach retro oraz nurcie americana, jako gitarzysta swobodnie korzystający z techniki fingerpicking. W ciągu 15 lat pracy scenicznej artysta dał setki koncertów na terenie całej Polski oraz w Austrii, Estonii, Słowacji i na Ukrainie. Na swoim koncie ma płytę z autorską muzyką pod tytułem „Jemioła”, płytę live z koncertów „Wieczorem” oraz „Mów spokojniej”, „Kraina Łagodności vol. 3” czy płytę współtworzoną z Wojciechem Malajkatem „Tańcobajki. Kot w butach”.

Po nim na scenie pojawi się Robert |Kasprzycki, który piosenką „Niebo do wynajęcia” dotarł do ogromnego grona słuchaczy. Jego debiutancki album został skarbnicą piosenek, z których cześć trafiła do śpiewników, cześć zaś do dziś stanowi kanon polskiej piosenki poetyckiej.

W muzyce Kasprzyckiego odnaleźć można ślady wielu inspiracji: „Niebo do wynajęcia” było mieszanką flamenco, popu, jazzu, bossanowy i folka, „Światopogląd” – popisem rockowej energii, „Piosenki i Nie” – znakomitym nawiązaniem do tradycji klasycznej ballady, „Cztery” zaś połączeniem poetyckiej i rockowej wrażliwości – zresztą to właśnie wielojęzyczność i szerokie spektrum zainteresowań określają jego styl muzyczny i tworzą dla tekstów smakowitą oprawę. W „Gdy późno w noc” Kasprzycki dostosował kompozycje do warstwy tekstowej – dzięki czemu udało się uzyskać wrażenie spójności – teksty napisane w czasie II wojny światowej opatrzono muzyką odwołującą się do estetyki epoki. Niejako powrotem do źródeł jest „Mała Łazienkowa”, gdzie ascetyczny, intymny zestaw głos/gitara, znakomicie wkomponowuje się w wykreowany przez autora świat.

Prawdziwą moc Kasprzyckiego oddają koncerty – to w kontakcie z publicznością najpełniej emanuje charakterystyczną charyzmą, a niespożyta energia, feeling i poczucie humoru sprawiają, że kontakt z widzami jest zarazem natychmiastowy i długofalowy – kto bowiem był raz na koncercie Kasprzyckiego, niemal zawsze wraca.

Tegoroczna „Poezję na murach” zakończy koncert Limboskiego, który wyrósł z amerykańskich źródeł piosenki rockowej. Jako miłośnik analogowego sposobu nagrywania doskonale zgłębił korzenie bluesa i folku, a obecnie rozwija te inspiracje poszukiwaniu własnego stylu. W 2010 roku nagrał płytę „Cafe Brumba” z knajpowymi balladami, którą promował zapomniany przez wielu utwór „Piosenka dla mężatki”. Nagły zwrot w stronę estetyki lo-fi i bluesowa w „Tribute to Georgie Buck”, dał mu nominację do Fryderyków 2012. W międzyczasie wystąpił w telewizyjnym show Polsatu „Must be the music” - wykonanie utworu "Czarny Otello" zapewniło mu miejsce w półfinale. W 2016 roku wydał album „One Man Madness”. Tego samego roku w październiku premierę miała jego najnowsza płyta „W trawie. I inne jeszcze młode”, której patronem został Program Trzeci Polskiego Radia.

Polecane wydarzenia

  • Klimakterium 2 czyli Menopauzy Szał

  • Ruszaj na TRAKT, czyli Terenowy rajd Amatorów Kolarstwa i Turystyki