ANDRZEJ WOJTAL | Urząd Miasta Dzierżoniów

ANDRZEJ WOJTAL

Pan Andrzej Wojtal działa w sporcie nieprzerwanie od 1956 roku. Do 1968 roku był zawodnikiem Miejskiego Klubu Pływackiego Dzierżoniów oraz Czarni Wrocław. Był medalistą Mistrzostw Polski Seniorów w 1965 r. na dystansie 1500 m stylem dowolnym. W latach 1974-1982 pełnił funkcję dyrektora Ośrodka Sportu i Rekreacji w Dzierżoniowie i Pieszycach. W czasie pełnienia funkcji dyrektora OSiR pan Andrzej Wojtal przyczynił się do budowy i remontów obiektów sportowych, głównie wyciągu narciarskiego na Wielką Sowę oraz Ośrodka Wypoczynkowego w Sieniawce.

Pod okiem wyjątkowego trenera nauczyło się pływać kilka tysięcy dzieci na basenach w Dzierżoniowie i Bielawie. Wychował wielu liczących się w polskim pływaniu juniorów. Od 1990 r jego zawodnicy zdobyli około 200 medali w Mistrzostwach Polski dzieci, juniorów i seniorów. Jego wychowankowie to reprezentanci Polski na Mistrzostwach Europy Juniorów w Edynburgu w 1997 roku (Zuzanna Oliwa), w Budapeszcie w 2005 roku (Andrzej Dubiel) oraz w Helsinkach w 2010 roku (Julian Soboń), Mistrzowie Polski Seniorów w Drzonkowie w 2000 roku (Zuzanna Oliwa) oraz w Ostrowcu Świętokrzyskim w 2012 roku (Dominika Sztandera).

Pan Andrzej Wojtal jest wielokrotnym laureatem plebiscytu na Trenera Roku w powiecie dzierżoniowskim oraz najlepszym Trenerem Roku w Dolnośląskim Okręgowym Związku Pływackim w 2000 i 2005 roku. Od 1979 r. do chwili obecnej jest nauczycielem i trenerem pływania Miejskiego Klub Sportowego „Dziewiątka” w Dzierżoniowie.

Uroczystego wręczenia aktu nadania medalu dokonał Andrzej Wiczkowski, przewodniczący Rady Miejskiej Dzierżoniowa VI kadencji, 27 października 2014 roku, podczas 54 sesji Rady Miejskiej Dzierżoniowa.

Andrzej Wojtal wpisujący się do księgi pamiątkowej

powrót do listy