KS. ZYGMUNT KOKOSZKA | Urząd Miasta Dzierżoniów

KS. ZYGMUNT KOKOSZKA

Ksiądz Zygmunt Kokoszka urodził się w 1951 roku w Lubomierzu, gdzie jego rodzice przybyli z okolic Rzeszowa. W Lubomierzu ukończył szkołę podstawową oraz Liceum Pedagogiczne. Następnie ukończył studia filozoficzno - teologicznym w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu.

Święcenia kapłańskie Ksiądz Zygmunt Kokoszka przyjął w maju 1976 roku, czyli dokładnie 32 lata temu. Swoją pracę duszpasterską rozpoczął jako wikary w Wałbrzychu i kontynuował w Biestrzykowicach, Stroniu Śląskim i we Wrocławiu, a w 1987 roku został proboszczem w Minkowicach Wielkich.  Dnia 27 czerwca 1988 r. Ksiądz Henryk Kardynał Gulbinowicz ustanowił Samodzielny Ośrodek Duszpasterski w Dzierżoniowie, który swoim zasięgiem objął osiedla: Błękitne, Jasne, Młodych i Różane. Pierwszego września 1988r. została erygowana Parafia p.w. Królowej Różańca Świętego, która została przyłączona do dekanatu Dzierżoniów-Południe.

W czerwcu 1989 r. przybył do Dzierżoniowa Ksiądz Zygmunt Kokoszka i z dniem 26 czerwca 1989 roku objął probostwo w nowej Parafii p.w. Królowej Różańca Świętego.

Od początku dał się poznać nie tylko jako dobry kapłan, ale także jako doskonały organizator, bowiem dzięki Jego zaangażowaniu i determinacji na Wzgózru Jana Pawła II w ciągu sześciu lat powstała w stanie surowym nowa świątynia, a po 14 latach została szczęśliwie zakończona. Ksiądz Proboszcz zdobył duże zaufanie swoich parafian, którzy przez te wszystkie lata wspierali tę wyjątkową inwestycję.

Parafia Królowej Różańca Świętego liczy obecnie około 12500 mieszkańców, mieszkających w czterech osiedlach: Jasnym, Błękitnym, Różanym i Młodych.

Obecność Księdza Prałata w naszym mieście postrzegana jest przede wszystkim poprzez dokonania nie tylko jako gospodarza parafii, ale również jako mieszkańca naszej lokalnej społeczności.

W uznaniu zasług Kapituła Medalu przyznała Ks. Dziekanowi medal za Zasługi dla Dzierżoniowa. Wręczenia aktu nadania dokonał Henryk Smolny Przewodniczący Rady Miejskiej Dzierżoniowa V kadencji w dniu 31 maja 2008 roku podczas uroczystej sesji z  okazji jubileuszu 750.lecia lokacji Dzierżoniowa.

Wręczenie medalu za zasługi księdzu Zygmuntowi Kokoszce

powrót do listy