MIEJSKO – ZAKŁADOWY KLUB SPORTOWY „LECHIA” DZIERŻONIÓW | Urząd Miasta Dzierżoniów

MIEJSKO – ZAKŁADOWY KLUB SPORTOWY „LECHIA” DZIERŻONIÓW

MZKS „LECHIA” Dzierżoniów w wyniku połączenia klubów od roku 1955 jest bezpośrednim spadkobiercą sportowych tradycji „Ogniwa” Dzierżoniów i „Stali” Dzierżoniów. Dlatego jako rok założenia „LECHII” przyjmuje się rok 1946 – rok powstania drugiego z wymienionych klubów. W roku 2001 MZKS „LECHIA” obchodził więc jubileusz 55 – lecia istnienia. Siedziba Klubu mieści się w Dzierżoniowie przy ul. Wrocławskiej 47.

W ciągu ponad półwiecza swojego istnienia „LECHIA” prowadziła wiele sekcji sportowych, m.in. piłkę nożną, piłkę ręczną, boks, zapasy, pływanie. Sportowcy  „LECHII” rozsławili Dzierżoniów w całej Polsce, a także poza jej granicami. Piłkarki ręczne „LECHII” występowały w I lidze, piłkarze nożni przez trzy sezony grali w II lidze, a bokserzy zdobywali tytuły mistrzów kraju. Do dzisiaj trzej byli futboliści „LECHII” występują na boiskach I ligi. Piłkarze „LECHII” grali z tak sławnymi drużynami, jak Wisła Kraków, czy Legia Warszawa.

„LECHIA” jest postrzegana jako sportowa wizytówka Dzierżoniowa. O jej osiągnięciach z uznaniem wypowiadali się fachowcy w dziedzinie sportu, ale też autorytety innych dziedzin, na przykład profesor Jan Miodek – znany sympatyk piłki nożnej. Przez klubowe szeregi w ciągu 55 lat przewinęły się tysiące sportowców. Wielu z nich pełniło później ważne funkcje w mieście (byli w tym gronie radni, członkowie zarządów miasta, a nawet zastępca burmistrzów). „LECHIA” nadal dla wielu dzierżoniowian jest symbolem naszego miasta, a także źródłem cotygodniowej rozrywki oraz miejscem codziennej pracy na zielonej murawie boiska.

W związku z powyższym Kapituła Medalu za Zasługi dla Miasta Dzierżoniowa przyznała w dniu 4 października 2001 roku Klubowi Sportowemu „LECHIA” Medal za Zasługi dla Miasta Dzierżoniowa. Wręczenia aktu nadania dokonała Barbara Zarówna Przewodnicząca Rady Miejskiej Dzierżoniowa III kadencji w dniu 15 grudnia 2001 roku podczas uroczystych obchodów 55 rocznicy istnienia klubu.

Wręczenie medalu za zasługi MZKS "LECHIA"

powrót do listy