20 lat działalności Towarzystwa Miast Partnerskich Dzierżoniowa | Urząd Miasta Dzierżoniów

20 lat działalności Towarzystwa Miast Partnerskich Dzierżoniowa

Towarzystwo Miast Partnerskich Dzierżoniowa oficjalnie rozpoczęło swoją działalność 3 listopada 2003 roku. Powstało na wzór stowarzyszenia działającego w Bischofsheim. W spotkaniu założycielskim uczestniczyło 17 osób.

Celem naszej organizacji jest utrzymywanie kontaktów z mieszkańcami partnerów Dzierżoniowa, upowszechnianie przyjaźni między narodami, współpraca i wymiana doświadczeń z miastami partnerskimi, prowadzenie działalności edukacyjnej oraz upowszechnianie informacji o miastach partnerskich. Istotne dla założycieli stowarzyszenia było to, aby współpraca z miastami partnerskimi poza pracownikami urzędu objęła właśnie bezpośrednie kontakty pomiędzy mieszkańcami. Przez te 20 lat członkowie stowarzyszenia odwiedzali miasta partnerskie i promowali Dzierżoniów - mówi Iwona Matyja, prezes TMPD.

Wcześniej funkcję prezesa pełnili kolejno: ś.p. Ryszard Krawczyk, Ryszard Szydłowski, Henryk Siodlaczek i od 2013 roku Iwona Matyja. Przez szeregi TMPD przewinęło się ponad 200 osób. Część z nich zrezygnowała ze względu m.in. na stan zdrowia czy zmianę miejsca zamieszkania. Część odeszła do wieczności. Dziś do stowarzyszenia należy 135 osób.

Pierwszym partnerskim miastem Dzierżoniowa było niemieckie Bischofsehim. Umowę o współpracy podpisano 31 marca 1990. W 1999 roku zawarto umowę z czeskim Lanškroun, z którym do dziś Dzierżoniów ma silne więzi oraz długą listę wspólnych projektów i systematyczne kontakty mieszkańców. W 2001 roku podpisana została umowa z leżącą na Półwyspie Krymskim ukraińską Ałusztą, ale po kilku latach latach współpraca została rozwiązana.

W 2004 roku do grona zaprzyjaźnionych miast dołączył położony nad Zalewem Zegrzyńskim Serock. W 2005 roku podpisano umowę z Crewe and Nantwich. Od kiedy to angielskie miasto zostało podzielone na dwa odrębne samorządy, to kontakty parterskie utrzymywane są pomiędzy Towarzystwem Miast Partnerskich i jego odpowiednikiem w Nantwich. W 2007 roku nawiązano oficjalne stosunki partnerskie z Kluczborkiem (woj. opolskie).

Z Kluczborkiem łączy nas postać ks. Dzierżona, od którego pochodzi nazwa naszego miasta, a który żył i działał właśnie w okolicach Kluczborka, w pobliskich Łowkowicach znajduje się jego grób. Partnerstwo z Kluczborkiem i z Serockiem to kontakty członków naszego stowarzyszenia, wymiana młodzieży, współpraca seniorów, a dla samorządów wymiana doświadczeń i benchmarkig - wyjaśnia Iwona Matyja.

W 2008 roku podpisano umowę z miastem Village of Harwood Heights (USA, stan Illinois), w którym mieszkały osoby związane z Dzierżoniowem, jednak ze względu na odległość i fakt, że współpraca miała charakter symboliczny, została ona rozwiązana.

Ostatnim miastem, które dołączyło do partnerów Dzierżoniowa jest węgierskie Hajduszoboszlo. Z tej współpracy korzystają głównie seniorzy.

Nasza działalność jest fajnie udokumentowana. Od samego początku prowadzimy kroniki współpracy, te najstarsze mamy już zdigitalizowane. To ładny kawałek historii Dzierżoniowa. Stowarzyszenie ma charakter otwarty. To grupa fajnych, otwartych ludzi. Jeśli ktoś chciałby do nas dołączyć, to serdecznie zapraszam - podsumowuje Iwona Matyja.

Linki powiązane z informacją

Kronika wyklejona kolorowymi zdjęciami i opisami zdjęć

 

 

Wydarzenia

  • Siatkarskie Grand Prix Mężczyzn

  • Koncerty i kino plenerowe na 80-lecie Powstania Warszawskiego

  • Parada kapeluszy i szalonych nakryć głowy

  • Miodobranie 2024

  • 10. Memoriał Oskara Plinty