Dzierżoniowski Różowy Październik | Urząd Miasta Dzierżoniów

Dzierżoniowski Różowy Październik

Grafika: UM Dzierżoniów

Miesiąc świadomości raka piersi w Dzierżoniowie będzie obfitował w wydarzenia. Będą wykłady, dyskusje, bezpłatne badania i lekcje ginekologiczne dla młodzieży. W programie jest także marsz „Kocham cię życie” oraz Bal Amazonek.

Pierwsze „różowe” wydarzenia to wykład i panel dyskusyjny pod hasłem „Dać rakowi kontrę” 2 października o godz. 17.30 w sali „Pegaz” Dzierżoniowskiego Ośrodka Kultury. Wykład pod tytułem „Wyleczyć raka piersi” na temat profilaktyki, diagnostyki i leczenia chorych na raka piersi poprowadzi chirurg-onkolog dr n. med. Radosław Tarkowski.  Zaraz po nim rozpocznie się panel dyskusyjny „Z nowotworem na co dzień” - z psychologiem Martą Morawiecką i amazonką Elżbietą Wiech rozmawiać będzie Jolanta Maniecka.

Różowy Październik to także bezpłatne badania profilaktyczne dla mieszkanek Dzierżoniowa. Z mammografii panie w wieku 50-69 lat będą mogły skorzystać 12 października (w godz. 8.00-16.00). Mammobus stanie na parkingu przy DOK-u. Wcześniej należy się zarejestrować  pod numerem telefonu 68 41 41 411 lub na stronie diagnostyk.pl.

19 października natomiast przy DOK-u stanie cytobus. Z badania cytologicznego w mobilnym  gabinecie położnej będą mogły skorzystać panie w wieku 25-59 lat. Rejestracja prowadzona jest pod num erem telefonu 71 36 89 647. Warunkiem jest, że panie nie korzystały w ciągu ostatnich 3 lat z darmowych badań profilaktycznych w tym zakresie w ramach NFZ.

14 października na salony powraca Bal Przyjaciół Amazonek – impreza taneczna o charakterze charytatywnym, którą wspólnie z amazonkami organizuje Dzierżoniowska Rada Kobiet oraz Dzierżoniowski Ośrodek Kultury (szczegóły na plakatach i ulotkach). Po raz pierwszy w Dzierżoniowie 16 października przejdzie Marsz „Kocham cię życie”. Jego uczestnicy rusza z ulicy Świdnickiej (obok pomnika Jana Pawła II) i przejdą na parking DOK-u, gdzie zostanie utworzona tradycyjna wielka różowa wstążka, symbol walki z nowotworem piersi.

Także pierwszy raz w Dzierżoniowie zagości edukatorka Aga Szuścik, która 26 października poprowadzi lekcje o zdrowiu ginekologicznym dla dziewcząt z klas 8 dzierżoniowskich szkół podstawowych „Moje ciało jest OK. Twoje ciało też jest OK” (sala koncertowa DOK-u).

W ramach „Różowego Października” zachęcamy również do udziału w biegu „Wyroluj raka” organizowanego przez Starostwo Powiatowe w Dzierżoniowie 20 października, o godz. 19.00.

Plakat ze zdjeciem uśmiechniętej kobiety w różowej chuście i informacje podane w tekście

Wydarzenia

  • Festiwal Piłkarski dla dziewcząt w Dzierżoniowie #DruzynaDziewczyn

  • Chór „Kanon” zaśpiewa na 20-lecie

  • Wiosenny Turniej Siatkówki

  • Teatralno-leśne przygody dla dzieci

  • 20-letnie Ewenementy - zapraszamy na koncert