Bal z Marszałkiem Piłsudskim | Urząd Miasta Dzierżoniów

Bal z Marszałkiem Piłsudskim

Grafika ze zdjęciem z lat trzydziestych z żłonieżami i kobietami oraz informacje zawarte w tekście
Wydarzenie
Data

Po raz pierwszy w Dzierżoniowie odbędzie się Bal Niepodległości, na wzór tych, które organizowane były w okresie międzywojennym, z wojskową oprawą. Organizują go kawalerzyści-rekonstruktorzy, pod patronatem honorowym burmistrza Dzierżoniowa, Dariusza Kucharskiego.

Bal Niepodległości będzie wyjątkowym wydarzeniem, które nigdy wcześniej nie miało miejsca w Dzierżoniowie. Nad przedwojenną oprawą tego wieczoru będą czuwali kawalerzyści w mundurach wieczorowych z epoki. Uczestnicy balu będą mogli przez tę jedną noc poczuć jak wyglądało życie nocne elit II Rzeczypospolitej, ponieważ imprezę zaszczyci swoją obecnością Marszałek Józef Piłsudski.

Wydarzenie odbędzie się 12 listopada w dzierżoniowskim centrum konferencyjno-rozrywkowym Argentia. Rozpocznie się uroczystą kolacją punktualnie o godzinie 19.00. Do tańca będzie grała muzyka na żywo, a do zabawy porwie uczestników - jak za dawnych lat - wodzirej. Atrakcją wieczoru będzie recital muzyków Piwnicy Pod Baranami, którzy wykonają przeboje z epoki, czyli takich autorów jak m.in. Mieczysław Fogg, Eugeniusz Bodo, czy Hanka Ordonówna. Bal będzie także obfitował w śpiew i zabawy pełne kawaleryjskiej fantazji oraz zawadiackiego, lwowskiego humoru. Będzie można również na żywo zobaczyć pasowanie na ułana.

Niepodległościowy raut ma na celu promocję tradycji i kultury II Rzeczypospolitej, a rozrywka była bardzo ważnym elementem ówczesnego życia kulturalnego. Podczas bali sylwestrowych, karnawałowych lub właśnie związanych z bardzo ważnymi wydarzeniami wspólnie bawiła się kadra oficerska, politycy oraz mieszkańcy Lwowa, Warszawy, czy Krakowa.

Tegoroczny bal będzie także miał akcent dobroczynny - aukcję charytatywną na rzecz dzierżoniowskich Amazonek. Na licytacyjnej liście znajdzie się wiele ciekawych pozycji, m.in. kawaleryjska szabla.

Więcej szczegółów dotyczących wydarzenia można znaleźć w mediach społecznościowych lub kontaktując się bezpośrednio z organizatorem pod adresem bal14pujatgmail [dot] com bądź telefonicznie 695899917. Pod tym adresem e-mail dokonujemy także rezerwacji biletów. Koszt udziału w balu to 250 zł za osobę. Cena biletu obejmuje całonocny catering, a w nim m.in. poczęstunek pieczonym prosięciem, zimny bufet, tort okolicznościowy oraz nielimitowane napoje bezalkoholowe. Na zgłoszenia jest czas do 30.10.2022 r. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Kawaleryjskie im. 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich.

Plakat z informacjami zawartymi w tekście i zdjęciem z lat trzydziestych

 

Polecane wydarzenia

  • Rękodzieło 2023 dla kreatywnych Dolnoślązaków

  • Kabaret Młodych Panów powie nam „Co się stało?”

  • Wielka Gala Sylwestrowa 2023