JANUSZ MOSKALSKI | Urząd Miasta Dzierżoniów

JANUSZ MOSKALSKI

Pan Janusz Moskalski jest związany ze środowiskiem Dzierżoniowa nieprzerwanie od 1968 roku, kiedy to rozpoczął pracę w Zakładach Radiowych „Diora” i stał się zawodnikiem piłki ręcznej w klubie MZKS Lechia Dzierżoniów.

Jego działalność w zakładach polegała na automatyzowaniu procesów technologicznych. Był specjalistą od zakupów najnowszych wówczas automatów tokarskich i autorem wielu projektów racjonalizatorskich w zakresie obróbki skrawania. Został wyróżniony „Dyplomem 40 – lecia Diory” za wybitne osiągnięcia zawodowe. Po upadku zakładu pełnił funkcje kierownicze w spółce „Diotech” Dzierżoniów. W sumie przepracował w dzierżoniowskich zakładach 45 lat.

W Dzierżoniowie jest przede wszystkim kojarzony z piłką ręczną, jako główny twórca największych sukcesów w męskiej piłce ręcznej w historii Dzierżoniowa. Zaczynał w 1968 roku jako zawodnik piłki ręcznej MZKS Lechii Dzierżoniów. To właśnie w tym klubie pracował łącznie prawie 30 lat jako zawodnik i trener. Wychował reprezentantów Polski (Jacka Kowala i Marcina Warchoła). W 1996 roku rozpoczął pracę w klubie MKS Żagiew Dzierżoniów jako trener młodzieży, osiągając znakomite wyniki. Roczniki 1980 i 1981 wygrywały Dolnośląską Ligę Juniorów, aby dwukrotnie dotrzeć do Półfinałów Mistrzostw Polski Juniorów - w 1998 i 1999 roku.

Po kilku latach drużyna oparta na wychowankach klubu wywalczyła historyczny awans na zaplecze Ekstraklasy i awansowała w 2007 roku do pierwszej ligi mężczyzn w piłce ręcznej, gdzie grała przez dwa lata. Pan Janusz Moskalski był laureatem wielu nagród na najpopularniejszego i najlepszego trenera roku, został wyróżniony przez Dolnośląski Związek Piłki Ręcznej oraz Związek Piłki Ręcznej w Polsce medalami za zasługi w szkoleniu młodzieży. Przez ostatni okres związany z klubem MKS Żagiew Dzierżoniów, jako członek zarządu i działacz na rzecz klubu.

Janusz Moskalski odebrał tytuł Zasłużony dla Dzierżoniowa 28 września 2020 roku, podczas sesji Rady Miejskiej Dzierżoniowa.

Janusz Moskalski przy mównicy w Sali Rycerskiej dzierżoniowskiego ratusza

powrót do listy