WIESŁAW PISARSKI | Urząd Miasta Dzierżoniów

WIESŁAW PISARSKI

Wiesław Pisarski to mieszkaniec Dzierżoniowa od 73 lat. Urodził się w 1946 roku. Jest absolwentem Szkoły Podstawowej i II Liceum Ogólnokształcącego w Dzierżoniowie. Już w szkolnym czasie rozpoczyna się jego przygoda piłkarska z Lechią Dzierżoniów. Do pierwszych treningów w klubie namawia go jeden z wybitnych zawodników Lechii i zarazem uznany trener Ewald Czaja. Po zdaniu matury Wiesław Pisarski zostaje słuchaczem w Wyższej Szkole Oficerskiej w Zgierzu k/Warszawy, ale rozczarowany wojskiem przerywa naukę i podejmuje studia na Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, gdzie zdobywa specjalizację - nauczyciel, trener piłki nożnej.

Po ukończeniu studiów – na przestrzeni lat - Wiesław Pisarski pracuje jako nauczyciel wychowania fizycznego w I Liceum Ogólnokształcącym, w Szkole podstawowej Nr 9, w Szkole Podstawowej Nr 5 i Zasadniczej Szkole Zawodowej, wszystko w Dzierżoniowie. Zamiłowanie do piłki nożnej sprawia, że pracując jako nauczyciel, popołudniami, już jako trener Lechii Dzierżoniów, wprowadza w tajniki piłkarskie, młode pokolenie dzierżoniowian.

W 1985 roku rozpoczyna się zawodowa kariera Wiesława Pisarskiego – trenera piłki nożnej. Jako trener I klasy prowadził zespoły na różnych poziomach piłkarskich.  Trenował drużyny takie, jak: Lechia Dzierżoniów, Zagłębie Wałbrzych, MZKS Myszków, Ślęza Wrocław, RKS Radomsko, BKS Bielawianka, BKS Bolesławiec, Siarka Tarnobrzeg, Arka Gdynia, Chrobry Głogów, Hopoel Haifa (Izrael). W 1994 roku odbywa trenerski staż piłkarski w ASC Cannes we Francji u trenerów Louisa Fernandeza i Guy’ a Lacombe.

W sezonie piłkarskim 1991/1992 Wiesław Pisarski odnosi swój największy trenerski sukces awansując z drużyną Lechia Dzierżoniów do państwowej drugiej ligi piłkarskiej (wtedy nie było jeszcze poziomu ekstraklasy piłkarskiej). Dla Dzierżoniowa jest to wówczas bardzo duża promocja wizerunkowa w całym kraju. Awans drużyny Lechii do drugiej ligi powoduje, że mając na myśli Dzierżoniów, miasto nie kojarzy się już tylko z ZR Diora. Drugoligowe mecze klubu Lechia Dzierżoniów gromadzą na trybunach stadionu przy ulicy Wrocławskiej komplety publiczności, a klub staje się dumą i chlubą miasta. Warto w tym miejscu nadmienić, że podobny awans do drugiej ligi piłkarskiej Wiesław Pisarski osiąga również z drużyną Górnika Wałbrzych.

W okresie swojej pracy trenerskiej zajmuje się szkoleniem utalentowanych i uznanych już dzisiaj piłkarzy, m. in.: Adama Matyska, Jacka Sobczaka, Piotra Włodarczyka, Józefa Kostka, Jarosława Krzyżanowskiego, Sławomira Harafa, Zbigniewa Soczewskiego oraz reprezentanta kadry narodowej Pawła Sibika. Wychodząc z założenia, że każdy piłkarz jest inny, Wiesław Pisarski specjalizuje się w indywidualizacji treningu, czyli dobieraniu specjalnego planu treningowego, dostosowanego do predyspozycji, możliwości i celów danego piłkarza. Z takiego rozwiązania korzystają tacy zawodnicy, jak Krzysztof Piątek i Patryk Klimala. To dzięki trenerskiej podpowiedzi Wiesława Pisarskiego, z Pogoni Pieszyce do klubu Lechia Dzierżoniów trafiają piłkarze Jarosław Jach i Damian Niedojad.

Z czasem, z wiedzy i osiągnięć trenerskich Wiesława Pisarskiego korzysta także Dolnośląski Związek Piłki Nożnej, który zatrudnia go, jako wykładowcę na kursach szkoleniowych DZPN. A Okręgowy Związek Piłki Nożnej w Wałbrzychu powierza mu funkcję trenera – koordynatora OZPN.

W uznaniu jego trenerskich osiągnięć w plebiscycie sportowym Tygodnika Wałbrzyskiego Wiesław Pisarski zostaje wybrany Trenerem Roku 1993 na Dolnym Śląsku. A w plebiscycie Słowa Sportowego Trenerem Roku 1996 na Dolnym Śląsku.

W 2005 roku po zakończeniu zawodowej działalności trenerskiej Wiesław Pisarski wraca do Dzierżoniowa i podejmuje pracę w Ośrodku Sportu i Rekreacji, gdzie zaczyna współpracę sportową z dziećmi i młodzieżą szkół dzierżoniowskich. To z jego inicjatywy organizuje się wtedy w mieście Halowa Liga Piłki Nożnej dla klas II i III szkół podstawowych. Impreza ta cieszy się dużą popularnością w szkołach, także wśród rodziców młodych piłkarzy. Warto dodać, że halowe rozgrywki piłkarskie organizowane są do dzisiaj przez OSiR Dzierżoniów, a w ramach poszukiwania młodych talentów, zawsze są obserwowane przez szkoleniowców Lechii Dzierżoniów.

W 2006 roku powstaje w Dzierżoniowie Uczniowski Klub Sportowy Szkółka Piłkarska Lechia Dzierżoniów, której Wiesław Pisarski jest pomysłodawcą i jednym z założycieli. W Szkółce Piłkarskiej pełni funkcję trenera – koordynatora. Na bazie sukcesów Szkółki, powstaje w dzierżoniowskim Gimnazjum klasa Mistrzostwa Sportowego, gdzie Wiesław Pisarski podejmuje działania trenera – koordynatora i prowadzi indywidualne zajęcia z młodymi piłkarzami. Podobne zajęcia prowadzi także w Szkole Podstawowej Nr 9 w Dzierżoniowie.

Wiesław Pisarski jest żonaty, ma dwóch synów, dwóch wnuków i wnuczkę. Praca trenera piłkarskiego z reguły odbija się kosztem rodziny, jednak – jak pan Pisarski sam podkreśla - to dzięki żonie od 51 lat wszystko jest u niego w rodzinnym porządku.

Dzierżoniowska piłka nożna i klub Lechia Dzierżoniów począwszy od końca lat 40 ub. wieku przeżywają lata swojej piłkarskiej satysfakcji, ale i regresu. Okres, w którym trenerem w klubie jest Wiesław Pisarski, a jego zespół grał na poziomie drugiej ligi, należy do ważniejszych w historii klubu i dzierżoniowskiej piłki nożnej. Dlatego też nie zapominając o tym, Zarząd MZKS Lechia Dzierżoniów zwraca się z wnioskiem do Pana Przewodniczącego Rady Miejskiej o uhonorowanie tego zasłużonego dla Klubu i Miasta trenera, Medalem Zasłużony dla Dzierżoniowa.

Medal Zasłużony dla Dzierżoniowa Wiesław Pisarski odebrał 28 września 2020 roku, podczas sesji Rady Miejskiej Dzierżoniowa.

Wiesław Pisarski przy mównicy, w drugim planie Przewodczniczący Rady Miejskiej Andrzej Darakiewiecz

 

powrót do listy