MARIAN SZUMILAK | Dzierżoniów - nastraja pozytywnie

MARIAN SZUMILAK

Śp. Marian Szumilak przyjechał do Dzierżoniowa w 1946 roku. Rozpoczął pracę w Urzędzie Pocztowym w Dzierżoniowie. Pełnił tam różne funkcje, od pracownika ekspedycji, po kierownika ambulansu, ale chyba najbardziej znany był jako listonosz obsługujący rejon Rynku i centrum miasta.

Był współzałożycielem i przewodniczącym Pracowniczych Ogrodów Działkowych w Dzierżoniowie, członkiem Towarzystwa Miłośników Dzierżoniowa, a także członkiem zarządu Związku Miłośników Lwowa i Kresów Wschodnich.

Został przedstawiony do uhonorowania Medalem za Zasługi dla Miasta Dzierżoniowa jako jeden z pierwszych osadników, którzy przybyli do Dzierżoniowa i tutaj osiedli w latach 1945 – 1947, gdzie brał udział w tworzeniu życia powojennego w Dzierżoniowie. Uroczyste obchody 60 rocznicy Osadnictwa Polskiego są bardzo dobrą okazją, aby uhonorować te osoby za ich działania dla społeczności dzierżoniowskiej. Wręczenia aktu nadania dokonał Henryk Smolny Przewodniczący Rady Miejskiej Dzierżoniowa IV kadencji w dniu 26 września 2005 roku podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej Dzierżoniowa z okazji obchodów 60 Rocznicy Osadnictwa Polskiego.

Marian Szumilak zmarł 15 marca 2007 roku.

powrót do listy