ZWIĄZEK ŻOŁNIERZY LUDOWEGO WOJSKA POLSKIEGO | Urząd Miasta Dzierżoniów

ZWIĄZEK ŻOŁNIERZY LUDOWEGO WOJSKA POLSKIEGO

W tym roku obchodziliśmy 60 Rocznicę Zakończenia II Wojny Światowej.  Dla kombatantów będących w ww. związku każde wspomnienie i powracanie pamięcią do okrutnych dni wojny to szczególna chwila. Wracają pamięcią do przyjaciół, ojców i braci, którzy stracili życie w walce o wolność. Uważamy, że przyznając Medal za Zasługi dla Miasta Dzierżoniowa, jest dla tego grona ludzi chwilą równie doniosłą i ważną. Dla Nich to wydarzenia wciąż żywe pomimo upływu czasu.

Kombatantów będących w związkach kombatanckich, którzy byli świadkami okrucieństw wojny jest w naszym środowisku coraz mniej. Ich życie w pierwszych powojennych latach było trudne i o tym powinniśmy pamiętać. A mimo przeciwności, starali się przez wiele lat, aby pamięć o poległych żołnierzach, którzy oddali swoje życie za niepodległą ojczyznę, szacunek dla każdego, kto utracił zdrowie w walce z wrogami narodu Polskiego była wciąż żywa w życiu społeczeństwa naszego miasta. Ich zaangażowanie było widoczne podczas wielu obchodów świąt państwowych, uroczystości w szkołach podstawowych i średnich. Dla nas obchody te będą zawsze lekcją patriotyzmu i historii. Mając na uwadze te wydarzenia, tą bolesną część historii narodu polskiego – wyrażamy naszą wdzięczność i szacunek wobec żyjących wśród nas kombatantów – świadków tamtych dni, ale także wobec tych, którzy odeszli.

Za całość aktywnej działalności społecznej i realizację edukacji patriotyzmu oraz popularyzowanie historii Związek Żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego w Dzierżoniowie otrzymał „Medal za Zasługi dla Miasta Dzierżoniowa”. Wręczenia aktu nadania dokonała Helena Zielińska Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Dzierżoniowa IV kadencji w dniu 10 października 2005 roku podczas uroczystej 48 sesji Rady Miejskiej Dzierżoniowa.

Wręczenie medalu za zasługi Związkowi Żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego

powrót do listy