Sylwester Chęciński | Urząd Miasta Dzierżoniów

Sylwester Chęciński

Sylwester Chęciński – polski scenarzysta i reżyser filmowy związany z Dzierżoniowem już od czasów swojej młodości. Tutaj ukończył Gimnazjum Ogólnokształcące (obecnie I Liceum Ogólnokształcące).

W czasie nauki w szkole pełnił przez pewien czas funkcję przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego. W Dzierżoniowie Sylwester Chęciński wstąpił do drużyny harcerskiej z czasem także objął funkcję drużynowego. Sylwester Chęciński zainteresował się teatrem uczęszczając właśnie do dzierżoniowskiej szkoły. Pasja i miłość do teatru zaszczepiona w naszym mieście okazała się pasją na całe życie. W październiku 1965 r. odbył się pierwszy zjazd absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego w Dzierżoniowie, zorganizowany z okazji 20-lecia istnienia szkoły, podczas którego, w obecności już wówczas świetnie zapowiadającego się reżysera, odbył się pokaz filmu „Agnieszka 46”. W latach 1996-1999 Sylwester Chęciński był członkiem jury Międzynarodowego Festiwalu Filmów Amatorskich POL-8, organizowanego przez Wojewódzki Ośrodek Kultury, mający wówczas siedzibę w Dzierżoniowie.

Dzierżoniów zapadł głęboko w pamięć i serce Pana Sylwestra Chęcińskiego. Bardzo często przyjeżdżał do Dzierżoniowa. Wizyty te miały charakter prywatny, ale i sentymentalny - w przypadku kolejnych zjazdów absolwentów I LO oraz ważnych rocznic. Sylwester Chęciński jest Honorowym Obywatelem Dzierżoniowa od maja 2008 r.

Sylwester Chęciński był twórcą polskich komedii „Sami swoi", „Nie ma mocnych", „Kochaj albo rzuć", "Rozmowy kontrolowane" ze Stanisławem Tymem w roli Ryszarda Ochódzkiego i filmu „Wielki Szu", nagrodzonego Złotą Kaczką w kategorii Najlepszy Film w 1984 roku. Jako reżyser zadebiutował w roku 1961 filmem "Historia żółtej ciżemki". Zmarł 6 grudnia 2021 roku.

powrót do listy