Zmieniamy Dzierżoniów – czas na rynek | Urząd Miasta Dzierżoniów

Zmieniamy Dzierżoniów – czas na rynek

Kolaż zdjęc rynku

Rozpoczyna się przebudowa dzierżoniowskiego rynku. Będzie w nim więcej zieleni, powstaną nowe, bardziej komfortowe chodniki, pojawią się również elementy, których do tej pory w staromiejskim centrum nie było.

To jedna w najważniejszych inwestycji rozpoczętych w 2023 roku. Koszt zaplanowanych prac budowlanych wyniesie 6 mln zł. Tak, jak przy innych inwestycjach, tak i przy tej, miasto sięgnęło po zewnętrzne dofinansowanie (4 mln 682 tys. zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych).

Prace, które wykonane zostaną zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków, będą polegały na wykonaniu nowych chodników wokół starówki z kostki kamiennej i płyt granitowych. Będzie też renowacja istniejącego oświetlenia, a dodatkowo posadzkowe podświetlenie kamienic. W ramach prac ziemnych przebudowana zostanie sieć energetyczna, wodociągowa i kanalizacja deszczowa.

W rynku powstanie fontanna posadzkowa, podobna do tej, jaką od niedawna mamy w Parku Miłośników Dzierżoniowa. Odtworzona zostanie kamienna studnia, z której kiedyś mieszkańcy brali wodę do codziennego użytku, pojawi się również żeliwna pompa pełniąca funkcję „poidełka”, nowe elementy małej architektury i więcej zieleni. Wszystkie drzewa rosnące dziś w rynku pozostaną na swoim miejscu, pojawi się też wiele nowych, a część z nich będzie otoczona ławeczkami. Postój taksówek zostanie przeniesiony na północną stronę rynku, a miejsce, w którym teraz stoją taksówki, przeznaczone będzie na ogródek gastronomiczny  – mówi Dariusz Kucharski, burmistrz Dzierżoniowa.

Prace zakończą się pod koniec przyszłego roku.

Fragment projektu technicznego

Poniżej materiał wideo z 2021 roku o zdobyciu dofinansowania na zmiany w staromiejskim centrum Dzierżoniowa.

 

Wydarzenia

  • VI Memoriał M. Oyamy Karate Kyokushin

  • Kultowy musical na scenie „Zbyszka”

  • Koncert Czerwonych Gitar na 55-lecie zespołu

  • Kwartet - ten spektakl bawi od 50 lat...i ta obsada