Umowa na budowę trzeciego etapu obwodnicy podpisana | Urząd Miasta Dzierżoniów

Umowa na budowę trzeciego etapu obwodnicy podpisana

Budowana duża droga, dookoła pola w drugim planie miasto
Fot: Telewizja Sudecka

Dziś w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego podpisano umowę na budowę liczącego 6 kilometrów, ostatniego już odcinka obwodnicy Dzierżoniowa. Trzeci etap to fragment od drogi Dzierżoniów-Bielawa do drogi prowadzącej do Ząbkowic, na wysokości Piławy Górnej.

Cała obwodnica będzie miała prawie 12 km, a koszt jej powstania to kwota 174 mln zł, w tym 135 mln. zł to unijne dofinansowanie.  Budowa pierwszego etapu zakończyła się w sierpniu 2021 r., drugi etap inwestor, którym jest samorząd województwa, chce zakończyć we wrześniu 2023 r. Termin realizacji ostatniego odcinka obwodnicy to 48 miesięcy.

Tak długo ze względu na obiekty inżynieryjne na tym odcinku. Długość trzeciego etapu to prawie 6 km. Kwota  prac wynosi 86 mln zł, z tego ponad 60 mln zł pochodzi ze środków unijnych - mówił Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

W ramach tego etapu przewiduje się m.in. budowę: drogi w nowym śladzie, chodnika i ścieżki rowerowej, skrzyżowań oraz dróg dojazdowych, mostów nad rzeką Bielawica i potokiem Rogoźnica, ekranów, przejść dla zwierząt, oświetlenia i kanalizacji deszczowej. Przebudowane zostaną także istniejące drogi w celu ich dopasowania do nowego układu komunikacyjnego, nasadzona zostanie zieleń, a także usunięte kolizje z sieciami gazowymi, liniami energetycznymi, teletechnicznymi oraz z siecią kanalizacji sanitarnej i wodociągiem.

Pierwszy i drugi odcinek obwodnicy oczywiście wpłynie na komunikację po ziemi dzierżoniowskiej, ale dla samego miasta naprawdę odczuwalne korzyści pojawią się, gdy obwodnica będzie gotowa w całości. Martwią mnie trochę te cztery lata, ale dobrze, że znamy już końcowy termin. To kluczowa inwestycja dla przyszłego rozwoju Dzierżoniowa i ważny impuls dla lokalnej gospodarki. To będzie szczególny dzień - mam na myśli ten moment, w którym tranzyt wyprowadzony zostanie poza miasto. Wtedy rzeczywiście poczujemy ulgę - mówi Dariusz Kucharski, burmistrz Dzierżoniowa.

Wydarzenia

  • Teatralna podróż seniorów

  • „Awokado – zielone złoto”

  • WALOR 2022 - 9. Dolnośląski Przegląd Plastyki Nieprofesjonalnej

  • O starzeniu się bez owijania w bawełnę, z humorem i dystansem

  • Eenergetyczna dawka flower-rocka lat 60. i 70.