Trwa „Akcja zima”, działa miejska ogrzewalnia | Urząd Miasta Dzierżoniów

Trwa „Akcja zima”, działa miejska ogrzewalnia

Na zdjęciu strażnik miejski kontroluje ogródki działkowe
FOT. UM Dzierżoniów

Działa już miejska ogrzewalnia dla bezdomnych, ruszyła też cykliczna „Akcja zima”. Pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej w Dzierżoniowie i straży miejskiej ruszyli w miasto, by sprawdzić miejsca, w których przebywają osoby bezdomne.

W październiku ruszyła miejska ogrzewalnia. Prowadzi ją dzierżoniowski OPS, którego pracownicy oferują m.in. wsparcie w usamodzielnianiu się, wychodzeniu z bezdomności, kwaterowaniu osób bezdomnych w całodobowych placówkach opiekuńczych, czy pomoc w załatwianiu formalności związanych z nabyciem uprawnień do ubezpieczenia zdrowotnego. 

Straż miejska oraz pracownicy OPS sprawdzają miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne. To tereny ogródków działkowych, działki rolne przy ulicy Cichej, okolice rampy na PKP a także centrum przesiadkowe. Bezdomni są informowani o pomocy, której może udzielić OPS, proponujemy im również pomoc lekarską – mówi Mariusz Furgała, komendant dzierżoniowskiej straży miejskiej.

„Akcja zima” nie obejmuje jednak wyłącznie osób bezdomnych.

Zwracamy się do państwa z prośbą o czujność i wrażliwość również na sytuację osób samotnych i niezaradnych życiowo. Spadek temperatur, szczególnie w porze nocnej, może spowodować wychłodzenie organizmu prowadzące w skrajnych przypadkach do śmierci. Na takie zagrożenie narażone są także osoby będące pod wpływem alkoholu i przebywające w miejscach nie nadających się do zamieszkania – apeluje Anna Skrzyńska, dyrektor dzierżoniowskiego OPS-u.

Prosimy o zgłaszanie wszystkich przypadków, w których istnieje zagrożenie dla życia bądź zdrowia tych osób. Każdy sygnał zostanie wnikliwie rozpoznany. Zgłoszenia prosimy kierować do Ośrodka Pomocy Społecznej w Dzierżoniowie - tel. 74-632-11-29, straży miejskiej - tel. 74-645-08-88 lub na telefon alarmowy policji 997 lub 112.

Ogrzewalnia znajduje się  przy ul. Nowowiejskiej 91 i czynna przez siedem dni w tygodniu w godzinach 18.00 – 8.00.

Wydarzenia

  • Orkiestra już gra w Dzierżoniowie, finał 30 stycznia

  • Ćwiczymy dla Róży

  • Muzyczne świętowanie z babcią i dziadkiem

  • Jazz w synagodze

  • Memoriał Sławomira Harafa po raz 17