Talent niejedno ma imię – rękodzieło w Oknie Artystycznym | Urząd Miasta Dzierżoniów

Talent niejedno ma imię – rękodzieło w Oknie Artystycznym

Wykonane w rónej technice prace wystAwione w witrynie okiennej
Fot: UM Dzierżoniów

Twórczością dzieci niepełnosprawnych intelektualnie zachwyca czerwcowa wystawa w Oknie Artystycznym dzierżoniowskiego ratusza. Obrazy, drewniane figurki i kompozycje dekoracyjne autorstwa podopiecznych Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Dzierżoniowie pokazują, że warto wspierać każdy talent.

Nasi podopieczni w codziennym funkcjonowaniu niejednokrotnie mają problem z wyrażaniem swoich uczuć i emocji, rozpoznawaniem ich i nazywaniem, a także odwzajemnianiem. To, czego nie mogą lub nie umieją przekazać werbalnie, umożliwia twórczość plastyczna. Jest to pole, na którym barwnie i wielopoziomowo mogą uzewnętrznić odczuwane emocje i nastroje. Twórczość pozwala im otworzyć się i pokazać światu wewnętrzne piękno i radość życia, które noszą w sobie. Proces tworzenia pełni też funkcję terapeutyczną, niwelując stres i rozładowując nagromadzone emocje – wyjaśnia Agnieszka Brylińska, jedna z opiekunek SOSW.

Wraz z Moniką Mielczarską, Justyną Pawłowską, Iloną Szady, Moniką Szczypką i Moniką Jankiewicz dbają o to, by ich podopiecznym nie zabrakło artystycznych inspiracji, wzorów i chęci do odkrywania coraz to nowych technik i form.

Opiekunki podkreślają, że wykonane przez podopiecznych w wieku od 7 do 24 lat prace to projekt edukacyjny. Powstają na zajęciach plastycznych i artterapii poprawiających motorykę małą i sprawność manualną. Nauczyciel wycina np. wzory w drewnie, a dzieci uczą się obróbki drewna poprzez szlifowanie, czyszczenie, a potem malowanie odpowiednimi farbami według podanych przez nauczyciela wzorów. Malują akrylami, oglądają filmy instruktażowe i uczą się jak wykonać konkretny projekt krok po kroku, wykonując czynności pod opieką nauczyciela. Przy czym prace się nie powtarzają - każdy dostaje swoje własne zadanie, dobrane do możliwości i umiejętności.

Dzieła wychowanków SOSW w Dzierżoniowie ujmują niewydumaną prostotą, pomysłowością i pasją włożoną w ich wykonanie. To doskonałe prezenty okolicznościowe.

Wydarzenia

  • Andrzej Poniedzielski w wersji urodzinowej

  • Powitanie najmłodszych mieszkańców

  • Kabaret Ani Mru Mru w najnowszym cyrkowym programie

  • Klasyka baletu w „Zbyszku”

  • Pomoc Domowa