Sto lat Pana Tadeusza! | Urząd Miasta Dzierżoniów

Sto lat Pana Tadeusza!

Fot. UM Dzierżoniów

Tadeusz Dobrzyński, a właściwie Władysław Tadeusz Dobrzyński, skończył 1 lutego sto lat. Dziś na uroczystości z tej okazji spotkali się przedstawiciele urzędu miasta, ZUS-u, organizacji kombatanckich oraz członkowie rodziny jubilata, by odśpiewać Mu "200 lat".

Z pochodzenia jest Kresowiakiem, urodził się w 1925 roku na Podolu, tam się wychował. Jeszcze przed wybuchem II wojny światowej skończył drugą klasę gimnazjum. Przeżył agresję ZSRR na Polskę, później okupację rosyjską, niemiecką, rzeź na Wołyniu. Wstąpił do II Armii Wojska Polskiego w 1944 roku, walczył na froncie budziszyńskim i drezdeńskim. Nie tolerował systemu komunistycznego, odmówił służby w Ludowym Wojsku Polskim, mimo że oferowano mu karierę oficerską. 

Po wojnie, w 1952 roku, przyjechał do Dzierżoniowa i od tego czasu do dziś tu mieszka. Przez wiele lat pracował jako elektryk w pieszyckich „zegarach”. Miał dwie żony, nie miał dzieci. Dziś mieszka sam i świetnie sobie radzi. To szósty żyjący w Dzierżoniowie stulatek i jedyny mężczyzna w tym zaszczytnym gronie.

Wydarzenia

  • Przegląd utworów Big-Beatowych 2025

  • One Billion Rising - stop hejtowi

  • Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

  • Kwiaty we włosach

  • Księżniczka czardasza - budapesztańskie Variété