SP 9 z Erasmusem+ w Portugalii | Urząd Miasta Dzierżoniów

SP 9 z Erasmusem+ w Portugalii

Grupowe zdjęcie młodzieży, w drugim planie kapliczka i góry
Fot: SP 9 Dzierżoniów

Uczennice z klas siódmych i ósmych Szkoły Podstawowej nr 9 w Dzierżoniowie wraz z opiekunkami odwiedziły szkołę w portugalskiej miejscowości Lousã w ramach projektu Erasmus+ „To Healthy Lifestyle Step by Step”. Wyjazd odbył się w dniach 9-13 maja.

Wyjazd 10 uczennic na spotkanie ze szkołami partnerskimi z Agrupamento de Escolas w Lousie i IES Fernando de Mena w Socuellamos z Hiszpanii koordynowały Anna Szczepaniak, Joanna Jaszecka i Urszula Wójcik.

Pobyt rozpoczął się od wizyty w szkole, spotkania z przedstawicielami władz miasta i zwiedzania malowniczo położonego miasta Lousa. Z racji tego, że głównym celem projektu Erasmus+ „To Healthy Lifestyle Step by Step” jest poznanie przez uczniów zasad zdrowego i aktywnego trybu życia, podczas kilkudniowego pobytu jego uczestnicy odwiedzili jedenastowieczny zamek Castelo da Lousã, przemierzyli górskie szlaki turystyczne, zwiedzili pradawne miasteczko Serra da Lousã i muzeum etnograficzne. Przebywali też z wizytą w ogrodzie botanicznym w Coimbrze i na placu Universidade de Coimbra w najstarszej i najważniejszej uczelni wyższej w Portugalii. Wieczory uczestnicy erasmusowej mobilności spędzali na spotkaniach integracyjnych i rozmowach w języku angielskim. Była też okazja skosztowania regionalnej kuchni podczas specjalnie przygotowanego przez rodziców portugalskich uczniów pikniku w parku.

W drodze do i z Lousy przedstawicielki SP 9 znalazły czas na niezapomniane chwile w Lizbonie (nad rzeką Tag) oraz w Porto na plaży Oceanu Atlantyckiego. Życzliwość gospodarzy, ciepłe przyjęcie oraz obfitujące w atrakcje dni sprawiły, że krótkoterminowa wymiana z portugalskimi i hiszpańskimi uczniami była dla polskich uczestników wyjazdu pięknym i niezapomnianym przeżyciem.

Wydarzenia

  • Mundinowa - koncert jazzowy

  • Mini Festyn - plac zabaw przy ul. Wieniawskiego

  • Coolturalny piątek - Fantastyczny Rynek z Książką

  • B-BALL JAM 2022

  • Mini Festyn - Rynek w Dzierżoniowie