Sąsiedzie – możesz na mnie liczyć

Ręce we wspólnym uścisku
Garfika: UM Dzierżoniów

Chcesz pomagać tym, którzy muszą zostać w domu? Ściągnij, wydrukuj plakat, zostaw informację na klatce schodowej lub na drzwiach wejściowych do swojego bloku. To kolejna taka inicjatywa – nie tylko dla seniorów. Pokażmy, jak w czasie pandemii otwierają się ludzkie serca.

- Pomagać można w różny sposób. Czasem wystarczy telefon, chwila rozmowy, pytanie o zdrowie. Czasem załatwienie podstawowych zakupów. Tu nie chodzi o żaden nadzwyczajny wysiłek. Liczę na to, że w pomoc sąsiedzką zaangażują się ci, którzy i tak wychodzą z domów – idą do pracy, robią zakupy dla siebie, mogą pomóc innym i w ten sposób ograniczą liczbę osób, która porusza się po mieście. Bądźmy wobec siebie solidarni w tych trudnych czasach – zachęca Dariusz Kucharski, burmistrz miasta.

Podobnie jak inne tego typu inicjatywy, pomoc sąsiedzka skupia się na wsparciu osób, dla których koronawirus jest szczególnym zagrożeniem. Ludzie starsi i przewlekle chorzy nie powinni w ogóle wychodzić z domów, nie mówiąc już o wchodzeniu do sklepów i aptek. Ale takiego wsparcie często wymagają też matki samotnie wychowujące dzieci, czy opiekunowie osób z niepełnosprawnościami. Dlatego ci sąsiedzi, którzy zdecydują się wesprzeć ich w tym trudnym okresie, mogą zostawić ogłoszenie na klatce schodowej lub drzwiach wejściowych.

Plakaty z hasłem „Możesz na mnie liczyć” i miejscem na pisanie numeru telefonu są dostępne na stronie internetowej dzierzoniow.pl, ale również zostały rozesłane do mediów lokalnych, spółdzielni mieszkaniowej i zarządców nieruchomości.