RadioGra - zabawa z historią nastraja pozytywnie | Urząd Miasta Dzierżoniów

RadioGra - zabawa z historią nastraja pozytywnie

Na stoliku z odlewem radia Pionier leżą karty do gry w RadioGrę

Radio marki Diora stoi do dziś w niejednym polskim domu. W powojennej historii dolnośląski Dzierżoniów słynął z ich produkcji. Tylko radioodbiornika „Pionier” wyprodukowano tu ponad milion egzemplarzy. I choć w rzeczywistości to już niemożliwe, można zbudować m.in. takie radio dzięki grze karcianej, którą właśnie wydało miasto Dzierżoniów.

To kolejny element upowszechniania przemysłowej historii Dzierżoniowa. W grze karcianej możemy składać własne „Pioniery”, „Polonezy”, „Symfonie” i inne radia*.
 RadioGra składa się ze 100 kart, w tym 12 kart stołów montażowych, 24 kart produktów Diory, 30 kart części, 6 kart jokerów, 8 kart baterii, 12 kart spięć oraz 8 kart „złodziei”.

Celem gry jest zmontowanie najlepszej wersji trzech radioodbiorników. RadioGra daje wiele emocji, bo w budowaniu radioodbiorników mogą nam  przeszkadzać „spięcia” i „złodzieje pomysłów”. Trzeba działać strategicznie i być czujnym, a przy okazji można się wiele nauczyć o historii polskiej radiofonii. Podczas produkcji można krzyżować plany innym graczom, podkradać ich pomysły i części. Zwycięża osoba, której radioodbiorniki uzyskają największą liczbę punktów.

Grę można kupić w Biurze Komunikacji Społecznej i Promocji UM w ratuszu oraz Centrum Informacji Turystycznej (w Rynku, za żelazną bramą). Do każdej RadioGry dołączamy gratis komis „Historia Zakładów Radiowych Diora” wydany przed rokiem również przez miasto Dzierżoniów. Oba wydawnictwa to część Projektu Diora, który  ma przybliżyć młodszemu pokoleniu przemysłową historię miasta, a nieco starszym dać impuls do wspomnień związanych z Dzierżoniowem.

* Jeśli radioodbiorniki i ich historia Cię zainteresuje – zapraszamy na dzierżoniowski Trakt Diory z odlewami radyjek i do Muzeum  Miejskiego Dzierżoniowa na najbogatszą w Polsce ekspozycję diorowskich radioodbiorników.

Wydarzenia

  • Puchar Polski NO GI i GI

  • PUB 2023 - The Postman znów zagra w Dzierżoniowie

  • Teatralna niedziela z „Księżniczką na ziarnku grochu”

  • Stand-up comedy na lutowy wieczór

  • Magiczni Show - największy familijny spektakl iluzji w Polsce