Ponad 300 badań USG w trzy dni | Dzierżoniów - nastraja pozytywnie

Ponad 300 badań USG w trzy dni

Na zdjęciu od lewej: pielęgniarka, lekarz przeprowadzający badanie USG oraz dziecko na leżance.
FOT. UM Dzierżoniów

212 dzieci zostało przebadanych w ciągu trzech dni za sprawą specjalistów z Fundacji Ronalda McDonalda i ambulansu z nowoczesnym sprzętem. U żadnego z maluchów nie wykryto zmian nowotworowych, jednak dzięki badaniom profilaktycznym lekarze wykryli ponad 40 innych zmian i odstępstw od normy kwalifikujących się do konsultacji lub dalszej diagnostyki.

Badaniami objęte były dzieci z terenu całego Powiatu Dzierżoniowskiego w wieku od 9 miesięcy do 6 lat -  w sumie 117 dziewczynek i 95 chłopców. Wykonali je radiolodzy, na co dzień pracujący w szpitalach pediatrycznych – Mikołaj Pietkiewicz i Marcin Inglot. Łącznie wykryli ponad 40 zmian i odstępstw od normy kwalifikujących się do konsultacji lub dalszej diagnostyki – m.in. dodatkową śledzionę (10 przypadków), zdwojenie układu zbiorczego nerki (6 przypadków), jądro wędrujące (5 przypadków), powiększenie węzłów chłonnych krezki jelitowej (6 przypadków) czy przerost kolumny Bertina (2 przypadki). Udzielono 30 porad lekarskich, w 30 przypadkach zalecono kontrolne USG, 24 dzieci wymagało konsultacji pediatrycznej, 9 chirurgicznej, a 8 urologicznej. 

Badania (USG) były nieinwazyjne i bezbolesne, a dzięki partnerom akcji, którymi byli miasto Dzierżoniów, PCPR Dzierżoniów i Mc Donald's Dzierżoniów - bezpłatne.