Obchody Roku Mikołaja Kopernika w SP9 | Urząd Miasta Dzierżoniów

Obchody Roku Mikołaja Kopernika w SP9

Grupowe zdjęcie uczniów w klasie
Fot: SP9 Dzierżoniów

Uczniowie dzierżoniowskiej „Dziewiątki” pamiętają o 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika - patrona szkoły. Poznają jego życie, idee i wraz z rówieśnikami z Czech i Hiszpanii – życie w kosmosie.

Już od jesieni szkoła realizuje projekty eTwinning upamiętniające Mikołaja Kopernika: „Kosmiczne wyzwania” z ponad dwudziestoma szkołami z Polski oraz „Space Challenges” ze szkołami z Republiki Czeskiej (Základní škola Aloise Jiráska  w Lanškroun) i Hiszpanii (Berango Merana).

Uczniowie poznali życie Mikołaja Kopernika, Układ Słoneczny oraz przyrządy astronomiczne, z których korzystał astronom. W szkole na wystawach zaprezentowane zostały kreatywne prace o Mikołaju Koperniku, o Układzie Słonecznym, makiety przyrządów astronomicznych Kopernika oraz pojazdów kosmicznych i prace plastyczne przedstawiające patrona. Uczniowie przygotowali też interaktywne prace o Mikołaju Koperniku – prezentacje, quizy, prace literackie, gry planszowe.

W marcu w szkole obchodzono również urodziny Kopernika – były torty urodzinowe, pierniki toruńskie, spotkania z Mikołajem Kopernikiem, konkursy, quizy…

Projekt „Space Challenges” jeszcze trwa i uczniowie będą poznawać życie w kosmosie. Finałem projektu będą wyjazdy uczniów do szkół partnerskich w kwietniu do Czech i w maju do Hiszpanii. Wyjazdy współfinansowane będą ze środków Unii Europejskiej w ramach Akredytacji Erasmusa, którą w 2022 r. uzyskała SP9 Dzierżoniów.

Wydarzenia

  • VI Memoriał M. Oyamy Karate Kyokushin

  • Kultowy musical na scenie „Zbyszka”

  • Koncert Czerwonych Gitar na 55-lecie zespołu

  • Kwartet - ten spektakl bawi od 50 lat...i ta obsada