Nie spalaj, są lepsze sposoby na jesienne porządki | Urząd Miasta Dzierżoniów

Nie spalaj, są lepsze sposoby na jesienne porządki

Fot: UM Dzierżoniów

Przeszkadza sąsiadom, jest niezdrowe dla nas i dla środowiska, no i naraża na spory mandat. Przy jesiennych porządkach w ogrodach i na działkach coraz rzadszym sposobem na pozbycie się odpadów zielonych jest ich spalanie.

Wiedza mieszkańców i tak zwana świadomość ekologiczna jest coraz większa, ale pojedyncze przypadki wciąż się zdarzają. Śmielej interweniujemy i dbamy o przestrzeganie przepisów, najczęściej kierując się troską o własne zdrowie. Z naszych interwencji i obserwacji wynika, że zazwyczaj problem rozwiązywany jest po sąsiedzku, poprzez rozmowę. No ale jak ktoś jest wyjątkowo uparty i spala odpady zielone nie patrząc na otoczenie i przepisy prawa, to wtedy spawa kończy się mandatem w wysokości 500 zł, lub 5 tys. zł, jeśli sprawa trafi do sądu  - mówi Mariusz Furgała, komendant Straży Miejskiej Dzierżoniowa  

Liście i inne roślinne pozostałości najlepiej wykorzystać na kompost. Jeśli nie mamy kompostownika można je oddać za darmo w Punkcie Oddawania Odpadów przy ul. Bielawskiej 15.

Przypadki spalania odpadów należy zgłaszać do Straży Miejskiej w Dzierżoniowie - tel. 74 645 08 88, 533 650 044.

Wydarzenia

  • Rękodzieło 2023 dla kreatywnych Dolnoślązaków

  • Kabaret Młodych Panów powie nam „Co się stało?”

  • „Trio Okazjonalne” w grudniu w DOK-u

  • Jarmark Bożonarodzeniowy i Wigilia wszystkich dzierżoniowian

  • Wielka Gala Sylwestrowa 2023