Młodzi naukowcy z SP 9 w Neapolu | Urząd Miasta Dzierżoniów

Młodzi naukowcy z SP 9 w Neapolu

Uczestnicy projektu na wycieczce w Pompejach

Sześcioro uczniów Szkoły Podstawowej nr 9 w Dzierżoniowie pod opieką dwóch nauczycielek uczestniczyło w ostatniej mobilności w ramach projektu Erasmus+ „Young Scientists Discover the World”. Gospodarzem spotkania była szkoła partnerska IC 47° Sarria-Monti – Napoli we Włoszech.

Uczestnicy mobilności poznali w dniach 14-18 listopada włoską szkołę partnerską. Wspólnie z jej uczniami i rówieśnikami z Grecji i Hiszpanii uczestniczyli w zajęciach muzyki, plastyki i przyrody. Uczniowie tworzyli kopie prac Leonarda da Vinci, żywe obrazy „Człowieka witruwiańskiego” i „Ostatniej wieczerzy” oraz modele helikoptera.
Młodzi naukowcy spędzili niezapomniane chwile w Narodowym Muzeum Kolejnictwa Pietrarsa, w Centrum Nauki Citta della Scienza, w Planetarium, w Muzeum Starożytnego Miasta Pompeje oraz w szkole branżowej, gdzie samodzielnie mogli przygotować tradycyjne włoskie potrawy, a potem zasiąść przy stoliku w szkolnej restauracji i spróbować tego, co zrobili pod okiem nauczycieli włoskiej szkoły branżowej uczącej przyszłych kucharzy, kelnerów, recepcjonistów i hotelarzy.

Był również czas na zwiedzanie zabytkowej części miasta Neapol, wyjazd do Sorrento i spacery po porcie Granatello i miejscowych parkach.

Projekt, mimo trudnej sytuacji pandemicznej i politycznej (początek projektu to 1 grudnia 2020 roku),  udało się doprowadzić do końca bez wydłużania czasu jego trwania. Zakończył się on 30 listopada. Podczas pracy nad projektem uczniowie poznali cztery wybitne postaci z krajów szkół partnerskich: Marię Skłodowską-Curie z Polski, Marię Blasco z Hiszpanii, Arystotelesa z Grecji i Leonardo da Vinci z Włoch. Na długo w pamięci uczestników projektu zostaną wspólne działania online, a przede wszystkim spotkania stacjonarne w każdej szkole partnerskiej.

Strona internetowa projektu

Wydarzenia

  • „Awokado – zielone złoto”

  • Teatralna podróż seniorów

  • WALOR 2022 - 9. Dolnośląski Przegląd Plastyki Nieprofesjonalnej

  • O starzeniu się bez owijania w bawełnę, z humorem i dystansem

  • Eenergetyczna dawka flower-rocka lat 60. i 70.