Małe Miasto Dzierżoniów - projekt dla przedsiębiorczych uczniów | Urząd Miasta Dzierżoniów

Małe Miasto Dzierżoniów - projekt dla przedsiębiorczych uczniów

Grafika na niebieskim tle z napisem Małe miasto Dzierżoniów

Stowarzyszenie Ziemia Dzierżoniowska i miasto Dzierżoniów otrzymały blisko 180 tys zł. dofinansowania na realizację projektu „Małe Miasto Dzierżoniów”, do którego zaproszą jesienią uczniów w wieku 8-12 lat z dzierżoniowskich publicznych szkół podstawowych.

„Małe Miasto” to symulacja specjalnie stworzona na potrzeby projektu. Uczestnicy uczą się w nim pracować, zarabiać, oszczędzać i wydawać pieniądze. Przez pięć dni biorą udział w warsztatach edukacyjnych u przedsiębiorców, reprezentujących różne branże. Dzieci zdobywają nie tylko wiedzę teoretyczną o specyfice danego zawodu, ale uczestniczą również w zajęciach praktycznych.

Pracować
Uczestnicy będą mieli szansę poznać tajniki takich zawodów, jak: fryzjer, policjant, strażak, ratownik medyczny, grafik komputerowy, trener osobisty, florysta, ceramik/garncarz, hafciarka, tancerz, choreograf, dziennikarz prasowy, bankowiec, cukiernik, prezenter telewizyjny, optometrysta/stylista opraw okularowych, fotograf, szewc, programista, rehabilitant, arborysta. Przedsiębiorcy wyposażą stanowiska w niezbędne sprzęty i materiały edukacyjne, potrzebne do nauki zawodu. Uczestnicy projektu będą pracować pod ich czujnym okiem przez trzy godziny dziennie, po uprzednim instruktażu.

Zarabiać
Za wykonane czynności uczestnicy otrzymają walutę „Małego Miasta” - „Dzierżonie”, którą mogą wydać lub pomnożyć, odkładając na 10%-lokacie w Banku, a następnie dokonać nią zakupów w Sklepie Marzeń. Część budżetu przeznaczą na wyżywienie. Zarobione pieniądze będą mogli wydawać w „sklepach kusicielach” na lody, słodycze, przekąski, drobne upominki czy gadżety.
Na terenie „Małego Miasta” funkcjonować będzie Małomiasteczkowy Urząd Skarbowy, do którego obowiązkowo każdy uczestnik codziennie odprowadzać będzie podatki, które zostaną przeznaczone na zakup dóbr materialnych przyczyniających się do zmiany publicznej przestrzeni „Małego Miasta”.

Żyć
Poza warsztatami dla uczestników zorganizowane zostaną także różnego typu pokazy np. udzielania pierwszej pomocy. Bedą też mogli wziąć udział w dodatkowych zajęciach, takich jak: animacje, zajęcia z drukowania 3D, tworzenia obrazu 3D, malowanie twarzy, czy też inne atrakcje i aktywności dla dzieci. Mali mieszkańcy, w porozumieniu z opiekunem grupy, będą mogli dowolnie zarządzać swoim wolnym czasem i decydować, w których dodatkowych zabawach chcą uczestniczyć.
Ostatniego dnia, na zakończenie warsztatów, uczestnicy wypłacą zaoszczędzone pieniądze wraz z odsetkami. Osoby, które oszczędzały przez pięć dni, mogą zakupić w Sklepie Marzeń wymarzone produkty – zabawki, gry, artykuły szkolne, sprzęt sportowy itp. Maksymalna wartość zarobionych i zaoszczędzonych pieniędzy to 187 „Dzierżoniów”.
Codzienne życie społeczności miejskiej dokumentowane będzie za pośrednictwem mediów lokalnych. Szczegóły na www.investindzierzoniow.pl  raz na Facebooku Invest in Dzierżoniow.

Wydarzenia

  • „Pokonam samego siebie” - XVII Sportowa Olimpiada Specjalna

  • Noc Muzeów w Dzierżoniowie

  • Sowi Bieg 2023 – edycja nocna

  • Terenowy Rajd Amatorów Kolarstwa i Turystyki

  • VI Memoriał M. Oyamy Karate Kyokushin