Malarskie endorfiny w Oknie Artystycznym | Urząd Miasta Dzierżoniów

Malarskie endorfiny w Oknie Artystycznym

Fot: UM Dzierżoniów

Z wykształcenia architekt, z zamiłowania artystka, która pokochała urban sketching. Nie boi się dużych formatów. Maluje akwarelami, akrylami, a nawet... kawą. Choć pić woli herbatę. Ekspozycja w Oknie Artystycznym dzierżoniowskiego ratusza jest drugą indywidualną wystawą Izabeli Sehn-Wójcik, która sięga po pędzel, bo malowanie wyzwala w niej endorfiny. Ale szczęście patrząc na jej dzieła czują także odbiorcy.

Dzierżoniowianka maluje z natury, więc chętnie bierze udział w plenerach. Z racji wykonywanego zawodu najczęściej w jej dziełach pojawiają się obiekty architektoniczne. Choć znajdziemy również pejzaże, a nawet abstrakcje. Co ciekawe, maluje też na krosnach. I to dużych. 

Na 300-gramowym papierze akwarela inaczej płynie – wyjaśnia artystka. Większość twórców wybiera mniejsze formaty, bo mokry papier trudniej naciągnąć na ramy. Ale Izabela Sehn-Wójcik nie boi się wyzwań i nowości. 

Dlatego gdy podpatrzyła na spotkaniu sketchersów technikę malowania kawą, postanowiła jej spróbować. 

Inspiracją do malowania kawą stała się dzierżoniowska palarnia kawy El-Kawa. - Pierwsze prace kawą zrobiłam właśnie po to, by je tam wystawić – mówi malarka.

Plastyczne pasje realizuje właściwie od 2021 r. Wcześniej, na studiach, tworzenie sprawiało jej radość, ale gdy zaczęła pracować w zawodzie po 12 godzin dziennie, odsunęła te zainteresowania na dalszy plan. Wtedy pojawił się w jej życiu urban sketching. 

Dostałam wiatru w żagle. Urban sketching ma kilka zasług dla ludzkości. Przy malowaniu w dobrej atmosferze spotykają się ludzie różnych narodowości i profesji, którzy tworząc mogą razem czas. Urban sketching to zapis chwili, ktoś zauważy w niej filiżankę, ktoś drzewo. Mnie najbliższa jest architektura - twierdzi autorka prac.

Tę architekturę, jak i inne prace , można było podziwiać na wielu wystawach zbiorowych, np. w Świdnicy, w Częstochowie, Oławie, Istebnej, Sławnie,  a w listopadzie ubiegłego roku na wystawie ,,Akwarelowa Jesień” w pieszyckim Centrum Kultury. Polecamy także profil artystki na Facebooku (Izabela Sehn-Wójcik) oraz instagramie sehnwojcik. 

Do niedawna starałam się prawie codziennie coś namalować, teraz zaczynam poszukiwać, w którym kierunku iść – zdradza malarka.

Wydarzenia

  • Przegląd utworów Big-Beatowych 2025

  • One Billion Rising - stop hejtowi

  • Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

  • Kwiaty we włosach

  • Księżniczka czardasza - budapesztańskie Variété