Historie (nie)zapisane. Cyfrowe Archiwum Ziemi Dzierżoniowskiej | Urząd Miasta Dzierżoniów

Historie (nie)zapisane. Cyfrowe Archiwum Ziemi Dzierżoniowskiej

Napis - Obce, oswojone, nasze na zdjęciu wiezy ratusza

Cyfrowe Archiwum Ziemi Dzierżoniowskiej jest multimedialną bazą, której zasób tworzą relacje świadków czasu, udostępnione w postaci audiowizualnej i tekstowej, oraz archiwalne materiały dokumentowe i ikonograficzne pochodzące z prywatnych zbiorów.

Jednostkowe i rodzinne losy mieszkańców ziemi dzierżoniowskiej, rozgrywające się na tle ważnych wydarzeń dziejowych, splatają się we wspólną, niepowtarzalną historię najbliższej ojczyzny. Utrwalone wspomnienia pozwalają budować obraz przeszłości i są bezcennym nośnikiem wiedzy o tym, co minęło. Idea Cyfrowego Archiwum Ziemi Dzierżoniowskiej polega na jednoczeniu mieszkańców wokół wspólnego dziedzictwa poprzez ich bezpośredni i swobodny dostęp do zgromadzonych zbiorów oraz poprzez współpracę w zakresie udostępniania własnych kolekcji i wspomnień.

Misją archiwum jest aktywne działanie na rzecz ratowania i ochrony dziedzictwa kulturowego ziemi dzierżoniowskiej, a celem – pozyskiwanie, opracowanie, zachowanie i upowszechnienie świadectw „małej historii” lokalnej społeczności.

Autor: Beata Hebzda-Sołogub

Plakat z informacjami zawartymi w tekście i zdjęciem ratusza

 

Wydarzenia

  • „Pokonam samego siebie” - XVII Sportowa Olimpiada Specjalna

  • Noc Muzeów w Dzierżoniowie

  • Sowi Bieg 2023 – edycja nocna

  • Terenowy Rajd Amatorów Kolarstwa i Turystyki

  • VI Memoriał M. Oyamy Karate Kyokushin