Dzień Polskiego Państwa Podziemnego | Urząd Miasta Dzierżoniów

Dzień Polskiego Państwa Podziemnego

W tym trudnym czasie nie zapominamy o historii. Dzień Polskiego Państwa Podziemnego uczciliśmy dziś przy obelisku przy skrzyżowaniu ul. Złotej i Piastowskiej.

We wrześniu 1998 r. Sejm RP ustanowił Dzień Polskiego Państwa Podziemnego, stwierdzając w uchwale, że było ono „fenomenem w dziejach nie tylko II wojny światowej”. Doprawdy, trudno jest uniknąć słowa „fenomen” – oznaczającego coś niezwykłego, niepowtarzalnego, unikatowego – kiedy się mówi o takim zjawisku, jakim była ogromna struktura konspiracyjna, podlegająca rządowi RP na uchodźstwie, budowana w warunkach podwójnej okupacji od jej początku. Kiedy powstały pierwsze struktury podziemnej Polski, bronił się przecież jeszcze nie tylko Hel, ale i Warszawa!

Poszczególne części okupowanego kraju miały różny status polityczny, zmieniający się dodatkowo wraz z późniejszym atakiem niemieckim na Sowiety. Kraj pocięty był rożnymi granicami, które utrudniały konspirację i czyniły ja szczególnie niebezpieczną, na przykład na terenach włączonych do Rzeszy dekretem Hitlera z października 1939 roku. A jednak struktury podziemnego państwa objęły cały ten podzielony obszar, ponad kordonami. Posłowie wybrali datę 27 września – na pamiątkę powołania tego dnia w roku 1939 polityczno-wojskowej organizacji Służba Zwycięstwu Polski.

Wydarzenia

  • Rękodzieło 2023 dla kreatywnych Dolnoślązaków

  • Kabaret Młodych Panów powie nam „Co się stało?”

  • „Trio Okazjonalne” w grudniu w DOK-u

  • Wielka Gala Sylwestrowa 2023