Darmowa sterylizacja suczek i kotek

Grafika zachęcająca do sterylizacji, na niej zdjęcia psów

Masz suczkę lub kotkę, którą chciałbyś wysterylizować? Teraz możesz to zrobić bezpłatnie w ramach akcji zmierzającej do ograniczenia niekontrolowanego rozrodu zwierząt, a w konsekwencji  bezdomności wśród nich.  

Akcja potrwa w Dzierżoniowie do końca roku, chyba, że zainteresowanie właścicieli zadaniem publicznym będzie tak duże, że zostanie wyczerpana pula przeznaczonych na ten cel środków.

Wnioski i skierowania można otrzymać w schronisku „Azyl” w Dzierżoniowie, ul. Brzegowa 151, tel. 74 831 18 00.

Na czym polega sterylizacja - to zabieg chirurgiczny, na skutek którego zwierzę staje się nieodwracalnie bezpłodne. Samicom usuwa się jajniki, jajowody i macicę. Najlepiej jest przeprowadzać kastrację, kiedy zwierzę jest młode i zdrowe, po pierwszej cieczce, która wyznacza osiągnięcie rozwoju psychicznego i fizycznego. Sterylizacja ma u zwierząt szereg korzyści zdrowotnych, takich jak ochrona suczki lub kotki przed ropomaciczem czy eliminacja ryzyka wystąpienia nowotworów narządów rodnych u suk. Zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworu gruczołu mlekowego u suk i zapobiega ciążom urojonym. Wysterylizowana samica staje się stabilniejsza psychicznie.