Ceramiczna przygoda ze sztuką | Urząd Miasta Dzierżoniów

Ceramiczna przygoda ze sztuką

Witryna okienna z atrystycznymi pracami z ceramiki
Fot: UM Dzierżoniów

Jak wyglądał zawód garncarza i na czym polegał? Jak własnymi rękami wykonać ceramiczną miseczkę, figurkę, kafel? Jak wydobyć z gliny fakturę i przygotować ją do wypalania oraz szkliwienia?

Tego wszystkiego uczą się uczestnicy zajęć sekcji ceramicznej działającej w Dzierżoniowskim Ośrodku Kultury. To dzieci od 5.-6. roku życia, młodzież i dorośli o otwartych umysłach, gotowi do nadania kształtów swoim wyobrażeniom.

W pracowni ceramicznej pod okiem Katarzyny Fiołek-Szymali powstają surowe i szkliwione przedmioty z ceramiki, nie tylko użytkowe. W zależności od wieku i doświadczenia uczestników zajęć są to kubki, dzbanuszki, miseczki, figurki, odciski, kafle, rzeźby… Są robione przy wykorzystaniu różnych technik – lepienia z wałeczków, wylepiania/odlewania z form ceramicznych z masy lejnej, łączenia ceramiki ze szkłem, techniki sgraffito, toczenia na kole garncarskim.

Członkowie sekcji poznają podstawy wzornictwa i uczą się ozdabiać stworzone przez siebie rzeczy, przygotować je do wypalania w piecu w temperaturze 1080 stopni C i szkliwienia. Mogą pracować indywidualnie albo tworzyć wspólne kompozycje. Uczą się współpracy, innego patrzenia na świat, kształcą wrażliwość i wchodzą w rolę artysty-twórcy, kreatora nowych przestrzeni i nowych dzieł. Można je oglądać w gablotach w DOK-u, na bożonarodzeniowym jarmarku, gdzie sprzedają swe prace, zarabiając na materiały, albo bezpośrednio w pracowni.

Chciałbyś spróbować swoich sił w ceramice? Zajęcia sekcji, liczącej w sumie około 50 osób, odbywają się w poniedziałki i środy w pięciu grupach. Za udział w nich mieszkańcy Dzierżoniowa wnoszą opłatę 180 zł na kwartał, pozostali 210 zł za kwartał. Posiadacze Dzierżoniowskiej Karty Dużej Rodziny płacą połowę.

Wydarzenia

  • Puchar Polski NO GI i GI

  • PUB 2023 - The Postman znów zagra w Dzierżoniowie

  • Teatralna niedziela z „Księżniczką na ziarnku grochu”

  • Stand-up comedy na lutowy wieczór

  • Magiczni Show - największy familijny spektakl iluzji w Polsce