75. rocznica egzekucji żołnierzy Armii Krajowej w Dzierżoniowie | Urząd Miasta Dzierżoniów

75. rocznica egzekucji żołnierzy Armii Krajowej w Dzierżoniowie

Na zdjęciu żołnierze pełniący wartę honorową przy grobie rozstrzelanych w Dzierżoniowie żołnierzy AK
FOT. KAZIMIERZ JANECZKO

17 stycznia 2022 roku przypada 75. rocznica egzekucji żołnierzy Armii Krajowej, straconych w dzierżoniowskim więzieniu. Egzekucje odbyły się na podwórzu dzierżoniowskiego więzienia.

Jerzy Kaszyński razem z Jerzym Pizłą zostali straceni 17 stycznia 1947 r., po skazaniu 7 grudnia 1946 roku. Bardzo krótki był zatem okres dzielący ogłoszenie wyroku od jego wykonania. Mieczysław Jeruzalski natomiast został skazany 20 grudnia 1946 r., a stracony 19 lutego 1947 r., czyli miesiąc po egzekucji Kaszyńskiego i Pizły.

Pierwszy z rozstrzelanych pozostawił 21-letnią żonę i 3-miesięczną córeczkę. Jego ostatnim życzeniem przed egzekucją było spotkanie z żoną. Ludowa władza nie zgodziła się jednak na spotkanie skazańca z najbliższymi. Wdowa nie otrzymała informacji o miejscu pochówku. Przez wiele lat, z powodu braku stosownych dokumentów w dzierżoniowskim Urzędzie Stanu Cywilnego, miała też kłopot z udokumentowaniem faktu bycia wdową.

Żołnierzy pochowano, jak się po latach okazało, na dzierżoniowskim cmentarzu. Ale mimo usilnych poszukiwań prowadzonych pod kierunkiem dra hab. Krzysztofa Szwagrzyka, z Biura Edukacji Publicznej IPN we Wrocławiu, nie udało się dokładnie zlokalizować miejsca ich pochówku.

W miejscu symbolicznego pochówku, co roku symbolicznie składane są wieńce i zapalane znicze. W tym roku uroczystości zaplanowano na godz. 13.00. Wcześniej, o godz. 12.00, w dzierżoniowskim  muzeum odbędzie się lekcja muzealna poświęcona zamordowanym żołnierzom AK.

 

Wydarzenia

  • Podziwiajcie Rękodzieło 2021

  • Ćwiczymy dla Róży

  • Jazz w synagodze

  • Memoriał Sławomira Harafa po raz 17

  • Z sercem dla WOŚP – biegnij dla Orkiestry