29. tom Rocznika Dzierżoniowskiego - co w nim znajdziemy?

Egzemplaze Rocznika Dzierżoniowskiego 2019 ułożone na stole
Fot: Kazimierz Janeczko

Rocznik Dzierżoniowski opisujący najważniejsze wydarzenia 2019 roku jest już dostępny. Wydawnictwo przygotowało i  wydało Towarzystwo Miłośników Dzierżoniowa, przy finansowym udziale Dzierżoniowa.

W tym wydaniu możemy poznać min. dzieje firmy budowlanej Klatta, przeczytać o współczesnej współpracy Dzierżoniowa i niemieckiego miasta Warendorf, poznać historię pałacu w Ostroszowicach, obozową rzeczywistość polskich jeńców wojennych w Mościsku z 1939 roku, wspólnotę Braci Morawskich w Piławie Górnej.

Rocznik to także kronika Dzierżoniowa, oraz miejsce publikacji sylwetek mieszkańców. W tym roku są to opisy działalności na rzecz miasta - Anny Grużlewskiej, Elżbiety Nowakowskiej- Akkermans iBogdana Pelczara, Iwony Cegiełki i Jarosława Rudnickiego.

W tegorocznym "almanachu" nie tylko samego Dzierżoniowa, ale niemal całej ziemi dzierżoniowskiej możemy także przeczytać o jubileuszach Towarzystwa Miłośników Dzierżoniowa, firmy Broen Poland, Szkoły Podstawowej nr 5, Zespołu Szkół nr 2, Przedszkola Publiczne go nr 1 i Towarzystwa Przyjaciół Dzieci.

W „Okolicach literatury” poznać możemy biogram i wybór wierszy Zygmunta Iwaszkiewicza. W dziale  „Tempus Fugit”  poświęconym pamięci  mieszańców, których pożegnaliśmy na zawsze, przedstawiono sylwetki Leszka Łazora, Janusza Kaczmarzyka, Józefa Mikluszki,  Antoniego Ziółkowskiego i Bronisława Kocoła.

Rocznik Dzierżoniowski dostępny jest w Muzeum Miejskim, przy ul. Świdnickiej 30, (tel: 74 646 461), w cenie 35 zł za sztukę. 

Wydanie rocznika finansowane jest przez Dzierżoniów i Starostwo Powiatowe w Dzierżoniowie.