2,5 miliarda złotych dla subregionu wałbrzyskiego, to wiele ułatwi | Urząd Miasta Dzierżoniów

2,5 miliarda złotych dla subregionu wałbrzyskiego, to wiele ułatwi

Kobieta i czterech mężczyzn na wspólnym zdjęciu

Jaki związek ma zdjęcie wykonane na początku maja z wyjątkowo dobrą informacją, którą właśnie czytacie? Otóż Fundusz Sprawiedliwej Transformacji został zatwierdzony. Z Unii Europejskiej do subregionu wałbrzyskiego trafi 2,5 miliarda złotych. Dodatkowych miliardów (oprócz tych, które trafią do całego Dolnego Sląska).

To ogromna szansa dla Dzierżoniowa i subregionu wałbrzyskiego. To efekt wielomiesięcznej, trudnej pracy i doskonałej współpracy samorządowców, którzy wspólnie walczyli o dodatkowe pieniądze na rozwój i wyrównanie szans północnej i południowej części Dolnego Śląska. Gratulacje dla Romana Szełemeja, Prezydenta Wałbrzycha, który był liderem i twarzą tego projektu. Przed nami wyzwania związane z dobrym wykorzystaniem tych środków na rzecz naszych samorządów. Podziękowania dla władz Województwa Dolnośląskiego za zakończenie całego procesu negocjacji.

To teraz o zdjęciu – 10 i 11 maja razem z prezydentami Wrocławia, Wałbrzycha i Jeleniej góry pojechałem do Parlamentu Europejskiego. I właśnie kwestia dodatkowych pieniędzy dla naszego subregionu była celem tej wizyty. Fundusz Sprawiedliwej Transformacji będzie pewnego rodzaju rekompensatą dla byłego województwa wałbrzyskiego za likwidację przemysłu, szczególnie wydobywczego i ciężkiego w latach 90-tych. Dla Dzierżoniowa ma to szczególne znaczenie, ponieważ pomoc sektorowa nigdy nie była skierowana do naszego miasta. Korzystały z niej m.in. samorządy innych województw, w których likwidowano przemysł kopalniany i ciężki, my musieliśmy poradzić z tym sobie sami.

Zaraz po powrocie zostałem zapytany przez jednego z lokalnych polityków „czy taki wyjazd ma sens“ i czy na pewno przyniesie nam jakieś korzyści. Miał sens, a korzyści możemy liczyć w miliardach w skali całego subregionu i w dużych milionach w skali Dzierżoniowa.

Dariusz Kucharski
Burmistrz Dzierżoniowa

Wydarzenia

  • Ale jaja – wystawa w muzeum

  • Jazzowy Czwartek - koncert zespołu O.N.E.

  • „Hrabina Pączek – muzyczny stand-up Joanny Kołaczkowskiej”

  • Bieg Marzanny w Górach Sowich

  • Wielka Moc Tradycji - zapraszamy na świąteczny jarmark