MARIAN WÓDKIEWICZ | Urząd Miasta Dzierżoniów

MARIAN WÓDKIEWICZ

Marian Wódkiewicz to twórca mocno wyróżniający się w środowisku artystycznym Powiatu Dzierżoniowskiego. W młodości jako muzyk gitarzysta grał w różnych formacjach muzycznych: Free, Jazz, Bigbeat, Quo Vadis. Ostatecznie swoje talenty artystyczne skierował w stronę malarstwa. Od roku 1963 rozpoczyna swoja przygodę z malarstwem, która trwa po dzień dzisiejszy. Jego anioły, Madonny Dolnośląskie znają niemalże wszyscy mieszkańcy ziemi dzierżoniowskiej.

Marian Wódkiewicz pierwsze prace tworzył pod kierunkiem Jerzego Rosołowicza jednego z najważniejszych autorytetów w środowisku artystycznym powojennego Wrocławia, który równolegle podjął w r. 1962 pracę instruktora malarstwa w Domu Kultury w Dzierżoniowie.

Należy do Dolnośląskiego Stowarzyszenia Artystów Plastyków we Wrocławiu i grupy malarzy dzierżoniowskich. Prowadzi własną pracownię malarską udostępnioną społeczności lokalnej.

Marian Wódkiewicz maluje portrety, pejzaże, martwe natury obrazy o tematyce sakralnej. Jego prace cechuje realizm, dbałość o precyzyjne określanie kształtu i wszystkich szczegółów przedmiotu czy osoby. Elementy zaczerpnięte z natury łączy z tworami wyobraźni. Ma swój niepowtarzalny styl, a całość kompozycji robi wrażenie i budzi zamierzony nastrój.

Jego obrazy znajdują się m.in. w Muzeum Sztuki we Wrocławiu, w Łodzi, w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu oraz w prywatnych zbiorach w Polsce, Francji, Belgii, Holandii i USA. W roku 2008 został odznaczony przez Ministra Kultury medalem Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Marian Wódkiewicz jest także znanym animatorem życia kulturalnego powiatu dzierżoniowskiego. Już w roku 1967 współtworzył Koło Plastyków Amatorów w Dzierżoniowie. Jest członkiem Związku Artystów Polskich. Otrzymał wiele Podziękowań i Listów gratulacyjnych od Władz lokalnych i powiatowych. Uhonorowany odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej” w 2008 roku, zaś w 2012 roku otrzymał Odznakę Honorową Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego.

Udział w konkursach, wystawach, aukcjach, cenne dzieła, sygnatury, literatura:

1976 – I Wojewódzki Przegląd Plastyki Amatorskiej 2001 – wystawa pokonkursowa 2. Dolnośląskiego Przeglądu Twórczości Amatorskiej – Ludowe i Artystyczne „Rękodzieło” w galerii „Na Piętrze” Dzierżoniowskiego Ośrodka Kultury 2002 – wystawa plastyków amatorów „Jubileusz” w Dzierżoniowskim Ośrodku Kultury 2006 – uczestnictwo w wystawach Koła Plastyków Amatorów przy Powiatowym Ośrodku Pracy Kulturalno-Oświatowej, później Miejskim Domu Kultury, następnie Dzierżoniowskim Ośrodku Kultury (w galerii „ Na Piętrze”) 2006 – wystawa pokonkursowa IV Dolnośląskiego Przeglądu Plastyki Nieprofesjonalnej „Walor 2006” w Dzierżoniowskim Ośrodku Kultury 2008 – wystawa pokonkursowa V Dolnośląskiego Przeglądu Plastyki Nieprofesjonalnej „Walor 2008” w Dzierżoniowskim Ośrodku Kultury Częste wystawy w Pieszycach: 2008 – wystawa pt. „Historia miasta Pieszyc od roku 1100 do 1964” w Miejskiej Bibliotece Publicznej 2007 – wystawa pt. „Pieszyce – moje miasto w malarstwie” w Miejskiej Bibliotece Publicznej 2005 – wystawa pt. „Madonny Śląskie” w Miejskiej Bibliotece Publicznej 2003 – wystawa pt. „Impresje 2003” w Miejskiej Bibliotece Publicznej Ponadto m.in.: 2009 – wystawa pt. „Madonny Śląskie” w Niemczańskim Ośrodku Kultury 2011 – wystawa pt. „Ostatnia dekada twórczości” w Bielawskiej Placówce Muzealnej 2011 - wystawa w "Cafe 13" w Opatowie 2013 – wystawa pt. „Skrzypek na dachu” w Bastionie św. Jadwigi w Nysie.

Uroczystego wręczenia aktu nadania medalu dokonał Andrzej Darakiewicz, przewodniczący Rady Miejskiej Dzierżoniowa VIII kadencji, 26 sierpnia 2019 roku, podczas 10 sesji Rady Miejskiej Dzierżoniowa.

Marian Wódkiewicz przy tablicy Zasłużonych dla Dzierżoniowa

powrót do listy