MARIAN WÓDKIEWICZ
Marian Wódkiewicz to twórca mocno wyróżniający się w środowisku artystycznym Powiatu Dzierżoniowskiego. W młodości jako muzyk gitarzysta grał w różnych formacjach muzycznych: Free, Jazz, Bigbeat, Quo Vadis. Ostatecznie swoje talenty artystyczne skierował w stronę malarstwa. Od roku 1963 rozpoczyna swoja przygodę z malarstwem, która trwa po dzień dzisiejszy. Jego anioły, Madonny Dolnośląskie znają niemalże wszyscy mieszkańcy ziemi dzierżoniowskiej.
Marian Wódkiewicz pierwsze prace tworzył pod kierunkiem Jerzego Rosołowicza jednego z najważniejszych autorytetów w środowisku artystycznym powojennego Wrocławia, który równolegle podjął w r. 1962 pracę instruktora malarstwa w Domu Kultury w Dzierżoniowie.
Należy do Dolnośląskiego Stowarzyszenia Artystów Plastyków we Wrocławiu i grupy malarzy dzierżoniowskich. Prowadzi własną pracownię malarską udostępnioną społeczności lokalnej.
Marian Wódkiewicz maluje portrety, pejzaże, martwe natury obrazy o tematyce sakralnej. Jego prace cechuje realizm, dbałość o precyzyjne określanie kształtu i wszystkich szczegółów przedmiotu czy osoby. Elementy zaczerpnięte z natury łączy z tworami wyobraźni. Ma swój niepowtarzalny styl, a całość kompozycji robi wrażenie i budzi zamierzony nastrój.
Jego obrazy znajdują się m.in. w Muzeum Sztuki we Wrocławiu, w Łodzi, w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu oraz w prywatnych zbiorach w Polsce, Francji, Belgii, Holandii i USA. W roku 2008 został odznaczony przez Ministra Kultury medalem Zasłużony dla Kultury Polskiej.
Marian Wódkiewicz jest także znanym animatorem życia kulturalnego powiatu dzierżoniowskiego. Już w roku 1967 współtworzył Koło Plastyków Amatorów w Dzierżoniowie. Jest członkiem Związku Artystów Polskich. Otrzymał wiele Podziękowań i Listów gratulacyjnych od Władz lokalnych i powiatowych. Uhonorowany odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej” w 2008 roku, zaś w 2012 roku otrzymał Odznakę Honorową Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego.
Udział w konkursach, wystawach, aukcjach, cenne dzieła, sygnatury, literatura:
1976 – I Wojewódzki Przegląd Plastyki Amatorskiej 2001 – wystawa pokonkursowa 2. Dolnośląskiego Przeglądu Twórczości Amatorskiej – Ludowe i Artystyczne „Rękodzieło” w galerii „Na Piętrze” Dzierżoniowskiego Ośrodka Kultury 2002 – wystawa plastyków amatorów „Jubileusz” w Dzierżoniowskim Ośrodku Kultury 2006 – uczestnictwo w wystawach Koła Plastyków Amatorów przy Powiatowym Ośrodku Pracy Kulturalno-Oświatowej, później Miejskim Domu Kultury, następnie Dzierżoniowskim Ośrodku Kultury (w galerii „ Na Piętrze”) 2006 – wystawa pokonkursowa IV Dolnośląskiego Przeglądu Plastyki Nieprofesjonalnej „Walor 2006” w Dzierżoniowskim Ośrodku Kultury 2008 – wystawa pokonkursowa V Dolnośląskiego Przeglądu Plastyki Nieprofesjonalnej „Walor 2008” w Dzierżoniowskim Ośrodku Kultury Częste wystawy w Pieszycach: 2008 – wystawa pt. „Historia miasta Pieszyc od roku 1100 do 1964” w Miejskiej Bibliotece Publicznej 2007 – wystawa pt. „Pieszyce – moje miasto w malarstwie” w Miejskiej Bibliotece Publicznej 2005 – wystawa pt. „Madonny Śląskie” w Miejskiej Bibliotece Publicznej 2003 – wystawa pt. „Impresje 2003” w Miejskiej Bibliotece Publicznej Ponadto m.in.: 2009 – wystawa pt. „Madonny Śląskie” w Niemczańskim Ośrodku Kultury 2011 – wystawa pt. „Ostatnia dekada twórczości” w Bielawskiej Placówce Muzealnej 2011 - wystawa w "Cafe 13" w Opatowie 2013 – wystawa pt. „Skrzypek na dachu” w Bastionie św. Jadwigi w Nysie.
Uroczystego wręczenia aktu nadania medalu dokonał Andrzej Darakiewicz, przewodniczący Rady Miejskiej Dzierżoniowa VIII kadencji, 26 sierpnia 2019 roku, podczas 10 sesji Rady Miejskiej Dzierżoniowa.