Publikacje o Dzierżoniowie
Dzierżoniów i jego mieszkańcy
Publikacja jest rezultatem projektu wydawniczego realizowanego wspólnie z Towarzystwem Miłośników Dzierżoniowa. Prezentuje wspomnienia mieszkańców Dzierżoniowa związane z przełomowym rokiem 1945 oraz okresem powojennym. Tom I wzbogacają archiwalne zdjęcia, w dużej mierze, publikowane po raz pierwszy.
Architektura Dzierżoniowa XIX wieku
Owoc kilkuletniej pracy dzierżoniowianina Piotra Kmiecia - architekta, współpracownika „Fundacji Otwartego Muzeum Techniki” przybliża nam walory architektury miasta, architektury drugiej połowy XIX wieku i początku XX. W polu widzenia autora znalazły się kształtujące obraz naszego miasta dzieła sztuki budownictwa z infrastrukturą Dzierżoniowa.
Solidarność Ziemi Dzierżoniowskiej 1980-1989 - przyczynek od dziejów
Fenomen „Solidarności” na przykładzie ziemi dzierżoniowskiej odzwierciedla procesy zachodzące w kraju. Liczne zdjęcia, wspomnienia oraz relacje ludzi, którzy brali udział w tworzeniu „Solidarności” na terenie dzisiejszego powiatu dzierżoniowskiego pozwalają na przyswojenie tematu walki o wolność.
Był sobie wiersz...
Antologia poezji uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im.Jędrzeja Śniadeckiego w Dzierżoniowie. Wybór wierszy to prawdziwie literacka projekcja młodzieńczych niepokojów i zwątpień, radości i nadziei. Układ poetów z zbiorze nie jest przypadkowy, wyznacza moment ich pobytu w liceum w latach 1998-2009 r.
Jestem blisko
Zbiór wierszy i prozy związanej z Ziemią Dzierżoniowską. W twórczości Edwarda Berbecia - poety i prozaika z zamiłowania szczególnie ważne miejsce zajmuje wątek autobiograficzny: motyw obrzeży miasta, ludzie którzy pojawili się na jego drodze, dylematy sumienia i podziw dla miejsca, w którym żyje i tworzy.
Ośrodek Sportu i Rekreacji w życiu sportowo-kulturalnym Dzierżoniowa na przełomie XX i XXI wieku
Jubileuszowa publikacja, wydana z okazji obchodów 35-lecia istnienia i działalności placówki. Książkę napisał Bartłomiej Perlak - urodzony w Dzierżoniowie historyk, który lata swojej młodości poświęcił sportowi. Publikacja to także zapis wielu innych wydarzeń towarzyszących tej instytucji.
W cieniu wielkiej sowy monografia gór sowich
Owoc pracy dwudziestu badaczy i krajoznawców związanych z Górami Sowimi. Książka ukazuje środowisko naturalne i przeszłość Gór Sowich. Liczne fotografie i publikacje pojawiają się niekiedy po raz pierwszy, co pozwala na poznanie wszystkich tajników Gór Sowich i okolic.
Wielcy twórcy Gór Sowich
Odsłona dzieła i dorobku życia urodzonych techników, przemysłowców, architektów, działaczy społecznych, artystów i poetów, którzy zapisali się na kartach historii dziejów Dzierżoniowa i okolic. Podzielona na 3 działy: „Twórcy kultury”, „Technicy i pionierzy przemysły” oraz „Dziedzictwo” ukazuje także ważne dla naszego regionu momenty.
Kościół i parafia św. Jerzego w Dzierżoniowie
To jubileuszowa publikacja wydana z okazji przypadającego 850-lecia parafii. Książka przedstawia zarys dziejów kościoła i parafii na tle historii miasta. W poszczególnych rozdziałach przedstawiono chronologicznie burzliwe losy kościoła. Całość zdobiona jest bogato zdjęciami, ilustracjami, pocztówkami i mapkami.
Ziemia Dzierżoniowska w Dziejach Polski i Europy
Uzupełnione i rozszerzone wydanie materiałów pomocniczych do nauki historii regionalnej autorstwa Henryka Kwiatkowskiego. Publikacja Towarzystwa Miłośników Dzierżoniowa skierowana jest do nauczycieli i uczniów zainteresowanych poznaniem bogatej przeszłości Dzierżoniowa.
Coś więcej niż Góry Sowie
Wydany 2009 roku przewodnik po ziemi Dzierżoniowskiej oprócz podstawowych informacji o regionie jest zachętą i dobrym „towarzyszem” wycieczek po powiecie. Kompendium praktycznych informacji dla aktywnych mieszkańców i turystów odwiedzających Dzierżoniów i chcących poznać najpiękniejsze miejsca w okolicy.
Trudne początki i rozwój dzierżoniowskiej Radiobudy
Zbiór wspomnień najstarszych absolwentów obecnego Zespołu Szkół nr 1 w Dzierżoniowie, znanego jako „Radiobuda”. Książka pozwoli nie tylko poznać dawne losy szkoły, ale także przenieść się w czasy dawnego Dzierżoniowa. Liczne fotografie dodatkowo zdobią i tak już barwne opowieści tych, którzy szkołę skończyli ponad pół wieku temu.
Cmentarz żydowski w Dzierżoniowie
Publikacja jest rezultatem przemyśleń i spostrzeżeń, które poczyniono w trakcie zbierania materiałów inwentaryzacyjno-dokumentacyjnych. Część albumową wypełniają fotografie najstarszych nagrobków z opisami hebrajskich i niemieckich inskrypcji wraz z ich tłumaczeniami na jeżyk polski. Znajdziemy tu również szczegółową historię cmentarza i wykaz wszystkich znajdujących się na nim grobów.
Bogaty Strumień - Dzierżoniów Adama Lizakowskiego
Zbiór wierszy o naszym mieście. Adam Lizakowski to poeta, prozaik, tłumacz poezji amerykańskiej, m.in., (Boba Dylana, Williama Carlosa Williamsa, Carla Sandburga). Laureat Międzynarodowego Konkursu pt „Zachodnie losy Polaków” im. gen. Stanisława Maczka (1996). Laureat Międzynarodowej Nagrody Fundacji Władysława i Nelli Turzańskich (Canada, 2000). Nagrody Polskiego Komitetu ds. UNESCO, Ministra Kultury, (2008). Studiował na Columbia College Chicago – creative writing gdzie uzyskał tytuł Bacher of Arts. Studnia ukończył z wyróżnieniem Cum Laude. Tytuł magistra (Master of Arts) otrzymał na prestiżowym chicagowskim uniwersytecie Northwestern University. Jest członkiem redakcji kwartalnika pt. TriQuarterly Online wydawanego przez ten uniwersytet.