Jak lepiej pomagać rodzinom dotkniętym przemocą? | Urząd Miasta Dzierżoniów

Jak lepiej pomagać rodzinom dotkniętym przemocą?

Fot: UM Dzierżoniów

Pracownicy dzierżoniowskich instytucji zajmujących się wspieraniem rodzin, rozwiązywaniem problemów społecznych, zapobieganiu przemocy w rodzinie oraz pracownicy oświaty podnoszą swoją wiedzę na temat działań związanych z niebieska kartą.

W szkoleniu prowadzonym przez specjalistów poruszane są tematy prawne, kwestie współpracy z rodzinami, postępowania z osobami dopuszczającymi się przemocy w rodzinie oraz umiejętne prowadzenie rozmów dotyczących przeciwdziałania przemocy i skutecznej pomocy i ochrony krzywdzonego dziecka.

Szkolenie zorganizowano w ramach projektu polegającego na wsparciu samorządów w tworzeniu systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

Prowadzący zajęcia:

  • Grzegorz Wrona - doktor nauk prawnych, certyfikowany specjalista przeciwdziałania przemocy w rodzinie (certyfikat PARPA), certyfikowany superwizor z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie (certyfikat IPZ), konsultant warszawskiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej Poradni Rodzinnej ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. Autor komentarza do procedury Niebieskie Karty. Szkolenia z zakresu prawa przeciwdziałania przemocy w rodzinie prowdzi od 2004 roku.

 

  • Izabela Banasiak - certyfikowany superwizor przeciwdziałania przemocy w rodzinie, certyfikowany specjalista w zakresie pomocy ofiarom przemocy w rodzinie. Od 16 lat trener Studium Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie i Specjalistycznego Studium Pomocy Ofiarom Przemocy w Rodzinie. Posiada 20-letnią praktykę zawodową. Specjalizuje się w szkoleniach z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie, komunikacji, współpracy służb oraz prowadzenia programu edukacyjno-korekcyjnego według modelu z Duluth.

Czym jest Niebieska karta?

  • Niebieska Karta to procedura, która może zostać zainicjowana przez Policję, Ośrodek Pomocy Społecznej lub Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Dotyczy ona członków rodzin dotkniętych problemem przemocy w rodzinie. Co ważne, założenie Niebieskiej Karty nie jest równoznaczne ze złożeniem zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa. Nie stanowi podstawy do wszczęcia postępowania karnego, ale w przypadku gdy ofiara zdecyduje się złożyć zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa może ona zostać wykorzystana jako dowód procesowy.
  • Założenie Niebieskiej Karty jest informacją dla służb i opieki społecznej, że w danej rodzinie dochodzi do aktów przemocy. W związku z tym służby te mają określone obowiązki. Przede wszystkim przy Ośrodku Pomocy Społecznej lub Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych zostaje powołany zespół, który ma opracować strategię rozwiązania problemu przemocy w rodzinie. Poza tym dzielnicowy ma obowiązek nie później niż w ciągu 7 dni od założenia Karty skontaktować się z daną rodziną. Jest zobligowany do rozpoznania sytuacji i jej systematycznego monitorowania, a także do udzielania pomocy w trakcie comiesięcznych wizyt.

 

Wydarzenia

  • Pierwsza w tym roku potańcówka dla seniorów

  • Koncert Noworoczny Miejskiej Orkiestry Dętej

  • 12. rocznica smierci majora krzysztofa Woźniaka

  • Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

  • Taneczno-pantomimiczny „Mały Książę”