Uchwała antysmogowa, dlaczego jest tak ważna?
Od ponad czterech lat na terenie województwa dolnośląskiego obowiązuje uchwała antysmogowa, której celem jest ograniczenie zanieczyszczenia powietrza. Masz piec, kominek, kocioł? Sprawdź, jakie przepisy musisz spełniać.
Uchwała antysmogowa obowiązuje w całym województwie dolnośląskim. Dotyczy wszystkich użytkowników urządzeń grzewczych o mocy do 1 MW, w których następuje spalanie paliw stałych tj. węgla i drewna. Jeżeli użytkujesz piec lub kocioł, który nie spełnia ww. wymagań, musisz już zaplanować ich wymianę.
Wszyscy użytkownicy kotłów, pieców i kominków na paliwo stałe zobowiązani są do przestrzegania zakazów i ograniczeń wynikających z uchwały antysmogowej:
- od 1 lipca 2024 r. nie będzie można wykorzystywać pieców i kotłów niespełniających wymagań w zakresie minimalnych standardów emisyjnych odpowiadających klasie 3 pod względem granicznych wartości emisji pyłu;
- od 1 lipca 2028 r. nie będzie można wykorzystywać pieców i kotłów niespełniających wymagań w zakresie minimalnych standardów emisyjnych odpowiadających klasie 5 (do tego czasu muszą być zlikwidowane piece i kotły odpowiadające klasie 3 i 4 pod względem granicznych wartości emisji pyłu).
Możliwe sankcje
Osoba naruszająca przepisy uchwały może być ukarana mandatem do 500 zł lub grzywną do 5.000 zł. Udaremnianie lub utrudnianie przeprowadzenia kontroli w zakresie ochrony środowiska jest przestępstwem zagrożonym karą aresztu na podstawie art. 225 kodeksu karnego. Użytkownicy kotłów, pieców i kominków zobowiązani są do przedstawienia kontrolującym dokumentów potwierdzających, że stosowane urządzenie grzewcze spełnia wymagania uchwały. Takim potwierdzeniem może być instrukcja użytkowania, dokumentacja techniczna, sprawozdanie z badań lub inny dokument. Jakość stosowanych paliw również powinna być potwierdzona dokumentami np. fakturą zakupu paliwa.
Po co uchwała antysmogowa?
W ramach Państwowego Monitoringu Środowiska prowadzony jest m.in. monitoring jakości powietrza. Wieloletnie pomiary jakości powietrza wskazują na występowanie ponadnormatywnych poziomów 24-godzinnych stężeń pyłu zawieszonego w okresie grzewczym, co świadczy o bardzo dużym wpływie emisji zanieczyszczeń z instalacji grzewczych na stężenia zanieczyszczeń w powietrzu atmosferycznym. Wyniki prowadzonych badań potwierdzają, że długotrwała ekspozycja na zanieczyszczone powietrze niekorzystnie wpływa na zdrowie ludzi. Wprowadzenie uchwały antysmogowej ma na celu poprawę jakości powietrza i warunków życia mieszkańców poprzez wyeliminowanie przestarzałych instalacji grzewczych i wprowadzenie ograniczeń lub zakazów w zakresie stosowanego do ogrzewania paliwa.