Pomoc dla Ukrainy - najważniejsze informacje

Serce z barwami Ukrainy leżace na dłoniach

Wsparcie symboliczne, wywieszanie flag jest ważne, ale Ukraińcom potrzebna jest teraz realna pomoc. Jej organizację w skali miasta koordynuje dzierżoniowski samorząd.

Bieżące aktualności

Ważne linki

Tak możesz pomóc obywatelom Ukrainy

Dary można przynosić od poniedziałku do Biura Promocji Urzędu Miasta w Dzierżoniowie (pn-pt - 8.00-15.00, wt. 8.00-16.00). Tu także przyjmowane są deklaracje od mieszkańców Dzierżoniowa, którzy są gotowi przyjąć ukraińskich uchodźców w swoich domach oraz deklaracje od dzierżoniowskich przedsiębiorców, którzy są gotowi przyjąć ich do pracy. W sprawie pomocy dla uchodźców z Ukrainy można też dzwonić na numer telefonu 535 111 896 lub 74 645 08 18. Trafiają one do osób, które dotarły do Dzierżoniowa, pozostała część trafi w ramach konwoju na ukraińską granicę.

Prosimy, aby przekazywane rzeczy były w miarę posegregowane i takie ..., z których sami byśmy skorzystali. W tej chwili najbardziej potrzebne są         

Lista potrzebnych artykułów:

  • odzież i okrycie: koce zwykłe i termiczne, śpiwory, materace, podkładki pod materace do spania z wodoodpornej folii aluminiowej, kurtki ciepłe, płaszcze przeciwdeszczowe;
  • środki higieny i czystości (wyłącznie): płyny do kąpieli, dezodoranty, pasty do zębów, bielizna damska, podpaski, pampersy, pieluchy dla dorosłych, ręczniki (w tym mikrofibry), worki na śmieci, środki dezynfekujące, maski filtrujące lub jednorazowe
  • żywność (wyłącznie): do szybkiego przygotowania (instant); batony energetyczne; bakalie, orzechy, konserwy;
  • środki medyczne (wyłącznie): witaminy, środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, leki na kaszel i przeziębienie, zestawy pierwszej pomocy;
  • inne: oświetlenia (w tym latarki), duża ilość baterii i power banków, zapałki i świece.

Potrzebujesz informacji? Zadzwoń

Miasto uruchomiło specjalne numery telefonów dla osób z Ukrainy, żyjących na terenie Dzierżoniowa. Można pod nimi uzyskać informacje o wsparciu, jakie oferuje dzierżoniowski samorząd, bezpośredniej pomocy od mieszkańców oraz dzierżoniowskich firm i instytucji.

W pierwszej kolejności wsparcie kierowane jest do osób pochodzących z terenów dotkniętych działaniami militarnymi. Oprócz najważniejszej kwestii, jaką jest w tej chwili zakwaterowanie, miasto udziela także wsparcia psychologicznego, oferuje pomoc w opiece nad dziećmi oraz w znalezieniu.

Numery telefonów, pod którymi udzielane są informacje

  • 513 184 664 – 7.00-15.00
  • 74 645 08 15 – 7.00-15.00
  • 74 645 03 94 - 7.00-15.00
  • 74 645 08 30 - 7.00-15.00

Infolinia Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego

Specjalny telefon dla uchodźców z Ukrainy - tel. +48 71 701 11 00

Jak skutecznie pomagać obywatelom Ukrainy?

Instytucje, NGO-sy, prywatne firmy i sami mieszkańcy organizują tak potrzebną pomoc uchodźcom z Ukrainy. Mamy ogromne serca i potrafimy nieść pomoc. Co zrobić aby była ona bardziej skuteczna?

Przede wszystkim zwracamy się do mieszkańców z prośbą, aby przekazywali znajdującym się w Dzierżoniowie obywatelom Ukrainy prośbę o krótką wizytę w urzędzie. Jej celem jest zebranie bezpośrednich kontaktów i informacji o potrzebnej pomocy. Ta wiedza pozwoli skuteczniej koordynować działania urzędu, prywatnych podmiotów i mieszkańców, oraz planować je w dłuższej perspektywie. Zapraszamy do Biura Obsługi Klienta w godzinach pracy dzierżoniowskiego urzędu.

Ponieważ nie wiadomo przez jak długi czas sytuacja w Ukrainie nie wróci do normy, dlatego koordynacja wszystkich działań w skali całego Dzierżoniowa i planowanie ich w dłuższej perspektywie jest kluczowe do organizacji pomocy.

Dziękujemy mieszkańcom za hojność, instytucjom i firmom za wspieranie pracowników pochodzenia ukraińskiego i współpracę w niesieniu pomocy.

Fundusz pomocy Ukrainie

Dzierżoniów wspólnie z gminami ościennymi i powiatem dzierżoniowskim uruchomił specjalny fundusz pomocy ofiarom wojny na Ukrainie. Na wydzielony numer konta można wpłacać datki koniecznie z dopiskiem „Pomoc dla Ukrainy”.

Nr konta w Banku Spółdzielczym w Dzierżoniowie to 34 9527 0007 0046 7773 2000 0002.

Zachęcamy przedsiębiorców, ale także osoby fizyczne, do przekazywania zarówno pieniędzy, jak i pomocy materialnej, którą przyjmujemy w godzinach pracy urzędu w Biurze Komunikacji Społecznej i Promocji UM w Dzierżoniowie.

Na białym tle napis Fundusz Pomocy Ukrainie i numer konta