RADIM VETCHY

Radim Vetchý jest rodowitym mieszkańcem Lanškroun. Po ukończeniu tamtejszego gimnazjum studiował w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Litomyšlu i uzyskał tytuł magistra na Wydziale Edukacji Uniwersytetu Karola w Pradze. Przez prawie dwadzieścia lat pracował w szkole specjalnej Lanškroun, pełniąc przez wiele lat funkcję dyrektora tej placówki. W tym czasie zostało nawiązane partnerstwo Szkoły Specjalnej w Lanškroun ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym w Piławie Górnej. Kolejnym etapem zawodowej kariery Radim Vetchý jest czeski samorząd. Był radnym, a obecnie przez drugą kadencję z rzędu (to rzadkość) pełni funkcję starosty, czyli burmistrza naszego partnerskiego miasta.

Jako burmistrz znany jest z dążenia do łączenia ludzi, szczególnie w rozwoju edukacji i z inicjacji i rozwijania współpracy pomiędzy lokalnymi firmami a szkołami w Lanškroun. Radim Vetchý jest także szefem klubu w Domu Dzieci i Młodzieży Damiana w Lanškrounie, gdzie prowadzi klub wędkarski. Jest zapalonym rybakiem, od dłuższego czasu pracuje w komitecie Lokalnej Organizacji Czeskiego Związku Rybackiego, jest członkiem straży rybackiej i  pszczelarzem. Pierwsze kontakty z Dzierżoniowem związane były właśnie ze współpracą wędkarzy, ale szybko rozszerzyły się o współdziałania dotyczące opieki i edukacji dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami.

Radim Vetchý przykłada niezwykła wagę do kontynuacji i rozszerzania praktycznej współpracy partnerskiej. Dzięki temu na przestrzeni ostaniach lat udało się wspólnie zrealizować wiele projektów związanych m.in. z edukacją i wspólną promocją naszych miast. Na szczególną uwagę zasługują działania prowadzone w ramach „Projektu Diora”, eTwinningowe spotkanie z uczniami z Lanškroun, wymiana doświadczeń w funkcjonowaniu systemów opieki socjalnej, współpraca seniorów, przedszkoli i turystyczna wymiana mieszkańców.

Uroczystego wręczenia aktu nadania medalu dokonał Andrzej Darakiewicz, przewodniczący Rady Miejskiej Dzierżoniowa VIII kadencji, 28 października 2019 roku, podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej Dzierżoniowa zorganizowanej z okazji 20-lecia współpracy z Lanškroun.

Radim Vetchy przy tablicy Zasłużonych dla Dzierżoniowa

powrót do listy