Janina Weretka-Piechowiak

Pani Janina Weretka-Piechowiak jest humanistką z krwi i kości, człowiekiem o szerokich horyzontach kulturalnych i artystycznych, ogromnej wrażliwości literackiej i niezwykłym intelekcie, lubiąca być inspirowaną i inspirować. Zwłaszcza młodych ludzi, którym jako pedagog poświęciła wiele uwagi i zaangażowania. 
    
Janina Weretka-Piechowiak do Dzierżoniowa przyjechała w 1973 r. Podjęła pracę jako nauczycielka języka polskiego w I Liceum Ogólnokształcącym, z którym związała całe swoje życie zawodowe, a w latach 1979-1984 była zastępcą dyrektora. Jej uczniowie osiągali sukcesy w centralnych olimpiadach przedmiotowych z literatury i języka polskiego, w konkursach recytatorskich i w turniejach poezji śpiewanej. Za osiągnięcia dydaktyczne otrzymała nagrody ministra oświaty i wychowania pierwszego i trzeciego stopnia.

Za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania została odznaczona w 2003 r. Medalem Komisji Edukacji Narodowej, a za dokonania i zasługi istotne dla rozwoju polskiego bibliotekarstwa – Medalem „W Dowód Uznania” przyznanym przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich w 2016 r. Jako pedagog otrzymała nagrodę ministra oświaty i wychowania I i III stopnia, dwukrotnie nagrodę starosty powiatu dzierżoniowskiego i wielokrotnie nagrodę dyrektora I LO.
    
Po przejściu na emeryturę Janina Weretka-Piechowiak nadal jest osobą niezwykle aktywną. Współpracuje z lokalnym środowiskiem twórczym, organizacjami pozarządowymi i instytucjami kulturalno-oświatowymi. Moderuje spotkania autorskie, prowadzi panele dyskusyjne, zasiada w jury konkursów literackich, recytatorskich i krasomówczych. Swoją rozległą wiedzą z zakresu literatury dzieli się, prowadząc liczne wykłady oraz publikując. 
    
Od kilkunastu lat wykłada dla Stowarzyszenia Bielawski Uniwersytet III Wieku a także – Towarzystwa Oświatowego Ziemi Dzierżoniowskiej, Biblioteki Pedagogicznej oraz Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Przygotowywała okolicznościowe spektakle dla mieszkańców (np. o Osieckiej czy z okazji odzyskania niepodległości) wystawianych w Kinoteatrze. Przygotowała i współprowadziła także benefis Sylwestra Chęcińskiego.

Od lat 70. współpracowała z Henrykiem Kwiatkowskim, „kronikarzem” Dzierżoniowa. Jest autorką nie tylko artykułów do „Rocznika Dzierżoniowskiego”, ale i „Legend i opowieści z Gminy Dzierżoniów” (2020), „Legend Piławy Górnej” (2018), „Dzierżoniowskich legend i opowieści” (2013 i 2016), monografii I LO „Z dziejów I Liceum Ogólnokształcącego im. Jędrzeja Śniadeckiego w Dzierżoniowie: Niech błękitnieją szkolne lata” (2005), sztuki „Bajka o niegroźnym smoku” na motywach legendy o św. Jerzym, redaktorką publikacji „ A to było wczoraj: księga wspomnień I LO” i trzech tomików poezji. Własnym sumptem wydała zbiór wierszy (swoich i siostry) dla dzieci „Stonóżka” - otrzymały je okolicznościowo polonijne dzieci z dwóch amerykańskich bibliotek oraz dzieci z przedszkoli nr 3 i 6 w Dzierżoniowie. 

powrót do listy