Ale jaja – wystawa w muzeum | Urząd Miasta Dzierżoniów

Ale jaja – wystawa w muzeum

Wielkanocne pisanki w roznych kolorach i wzorach
Wydarzenie
Wystawa
Data
Miejsce
Muzeum Miejskie Dzierżoniowa
Bilet
Wstęp wolny

Kurze, gęsie, przepiórcze a nawet strusie jaja i to pięknie zdobione - czyli pisanki wielkanocne - z kolekcji Anny Haratyk już od 15 marca będzie można podziwiać w Muzeum Miejskim w Dzierżoniowie.

Niezwykłe wielkanocne dekoracje z czasem urosły do rangi małych dzieł sztuki. Ich różnorodność, bogactwo wzorów i kolorów jest w stanie zafascynować każdego. Anna Haratyk, doktor nauk humanistycznych, adiunkt Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Wrocławskiego, swoje zainteresowania badawcze łączy z pasją etnograficzną, regionalistyczną i krajoznawczą. Wynikiem tych zamiłowań jest, tworzona od ponad czterdziestu lat, kolekcja pisanek i jaj zdobionych różnymi technikami. Znajdziemy wśród nich te, wykonane z zachowaniem tradycyjnych technik i dawnego wzornictwa, jak i nowoczesnych metod, form i środków. W swojej kolekcji posiada ponad 1.500 zdobionych jajek, pochodzących z różnych regionów Polski, jak też z zagranicy (m.in. z Ukrainy, Rumunii, Litwy, Czech, Słowacji, Włoch, Grecji, Norwegii).

Prezentowana kolekcja obejmuje przede wszystkim jaja naturalne: kurze, gęsie, przepiórcze a nawet strusie. Wśród zbiorów zaprezentowano także jaja drewniane, ceramiczne, szklane oraz kamienne. Są wśród nich nie tylko małe dzieła sztuki, lecz również przedmioty użytkowe stylizowane na jaja.
Wernisaż wystawy czasowej „Pisanki Wielkanocne z kolekcji Anny Haratyk” odbędzie się 15 marca 2023 r o godz. 17.00 (wstęp wolny). Wystawa czasowa dostępna będzie od 15 marca do 30 kwietnia 2023 r.

Polecane wydarzenia

  • 50 lat na estradzie Andrzeja Sikorowskiego

  • Jazzowy Czwartek - koncert zespołu O.N.E.

  • Koncert Czerwonych Gitar na 55-lecie zespołu