Insygnia miasta

Herb

Herb przedstawia na błękitnej tarczy wizerunek świętego Jerzego (patrona miasta Dzierżoniowa) zabijającego włócznią smoka, na tle czerwonego blankowanego muru z cegły, sięgającego do połowy wysokości postaci. Święty Jerzy o srebrnych włosach, ze złotym nimbem, ubrany jest w srebrną zbroję. Złotą włócznią godzi w otwartą paszczę smoka. Leżący smok jest koloru zielonego, ze złotymi pazurami, nadepnięty nogą Świętego Jerzego. 

Herb Dzierzoniowa, opis w tekście

Flaga

Flaga Dzierżoniowa - przedstawia prostokąt podzielony na trzy równe poziome pasy:

  • górny pas jest koloru niebieskiego.
  • środkowy pas jest koloru czerwonego.
  • dolny pas jest koloru zielonego.

Flaga Dzierzoniowa - opis w tekście

Kolory znajdujące się na fladze, mają swoje odzwierciedlenie również w herbie.

Logo

Hasło promocyjne miasta nawiązuje do jego przeszłości - znanych i cenionych nie tylko w Polsce odbiorników radiowych. To właśnie w Dzierżoniowie produkowano pierwsze polskie radia. Więcej o ciekawej historii Diory w zakładce Trakt Diory.

Logotyp - napis Dzierżoniów nastraja pozytywnie. Pomarańczowa litera D towrzy uśmiechniętą buźkę, reszta napisu na czarno

Łańcuchy burmistrza Dzierżoniowa i przewodniczącego Rady Miejskiej Dzierżoniowa

Wszystkie elementy łańcucha burmistrza wykonane są ze srebra próby 925 i pozłocone elektronicznie. Herb ozdobiono kolorowymi emaliami. Elementy łańcucha połączono ogniwkami z pozłoconego srebrnego drutu. W ogniwach znajdują się wklejone bursztyny.Łańcuch przewodniczącego rady wykonano ze srebra próby 925, herb ozdobiono kolorowymi emaliami. Elementy łańcucha połączono ogniwkami z drutu srebrnego. W ogniwach wklejono bursztyny. Obydwa łańcuchy zaprojektował i wykonał artysta-plastyk Andrzej Bandkowski.

Dwa łańcuchy ułożone na specjalnych podstawkach
Po lewej stronie łańcuch burmistrza, po prawej przewodniczącego rady

Hejnał

Hejnał Dzierżoniowa skomponował w 1979 r. kapelmistrz Orkiestry Dętej „Silesiana” Edward Dąbrowski. Zagubiony później zapis nutowy hejnału odtworzył na podstawie zachowanej melodii dyrektor Szkoły Muzycznej w Dzierżoniowie mgr Stefan Kunert. Hejnał nagrany został w studio Radia Wrocław w 1997 r. i zatwierdzony uchwałą Rady Miejskiej. Autorem nagrania jest pochodzący z Dzierżoniowa jazzowy trębacz Tadeusz Nestorowicz. Hejnałem rozpoczynają się wszystkie ważniejsze wydarzenia w życiu miasta, m.in. uroczyste sesje rady miejskiej, Dni Dzierżoniowa oraz obchody świąt narodowych.

Multimedia
Pobierz plik audio